Zábava

Stáž v kaňone Al Siq / Jordansko.sk

Trochu z etymológie slova zábava…

Praslovanské „zábava“ je odvodené od slovesa „zabaviti“ vo význame „zabaviť, zamestnať niečím“, pôvodne „spôsobiť zabudnutie“, ešte pôvodnejšie „spôsobiť, že je niečo vzadu“ (odtiaľ zrejme aj staroslovanský význam slova „zábava“ – „ťažkosť“. Takže ide o to, iným silným zážitkom dočasne potlačiť, krátkodobo vytesniť aktuálnu náladu, stav mysle.

Kolotoč / Jordansko.sk
Kolotoč / Jordansko.sk

Zabudnúť na stereotypnú každodennosť. Niečím sa zamestnať, najlepšie novým, doposiaľ neznámym, vyjsť z rutiny. Ideálne si pri tom ešte urobiť radosť, zlepšiť psychické rozpoloženie, obohatiť sa o zážitky. Aj preto ľudia majú radi dovolenky, cestovanie, vyhľadávajú možnosti sa zabaviť.

Booking.com

Aké sú možnosti zábavy v Jordánsku?

Jordánsko je prajné pre zábavu tak veľkých ako aj malých turistov a to v najširšom význame tohto slova. Nebojte sa do Jordánska vycestovať s deťmi či starými rodičmi.

Relaxujúci ľudia / Jordansko.sk
Relaxujúci ľudia / Jordansko.sk

Všetci si prídu v tejto orientálnej krajine počas dovolenky na svoje, objavia niečo pekné, nevšedné, na čo budú po zvyšok života spomínať. Tu sú len niektoré z možností zábavy, ktoré sa oplatí v Jordánsku vyskúšať:

Návšteva historických pamiatok

Jordánsko je domovom mnohých významných historických pamiatok, ako je napríklad antické mesto Petra, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Môžete tiež navštíviť paláce, hradby a chrámy v Ammáne alebo navštíviť archeologické nálezy v Jerash.

Poklad Jordánska - Petra / Jordansko.sk
Poklad Jordánska – Petra / Jordansko.sk

Deti môžu byť fascinované pohľadom na staroveké pamiatky a sprievodcovia môžu prispôsobiť výklad tak, aby bol zaujímavý aj pre najmenších návštevníkov. Pre deti môže byť podnetné učiť sa o minulosti, nielen tejto krajiny, priamo v teréne.

Cestovanie po krajine

Jordánsko je krajina s nádhernou prírodou, scenériou a ponúka netušené možností pre turistov, ktorí naozaj chcú objavovať krajinu. Môžete si vybrať medzi prechádzkami po púšti, trekmi po horách, „plávaním“ v Mŕtvom mori, či vodnými športmi pri Červenom mori. Najmä staršie deti môžu byť nadšené z výletu do púšte. Deti môžu vyskúšať jazdu na ťavách alebo sa prejsť po dune.

Čakanie na turistov / Jordansko.sk
Čakanie na turistov / Jordansko.sk

O pobyte pri mori ako takom škoda hovoriť. Ten skutočne nadchne každého vnímavého človeka, ktorý nežije trvalo pri mori. Samozrejme, zvlášť ak je teplé, dá sa v ňom skoro celoročne kúpať. Významným bonusom je bohatý podmorský život, to je aj prípad Červeného mora, ktoré sa dotýka Jordánska na juhu krajiny v Akabskom zálive. Čiže je tu príležitosť pre šnorchlovania a potápania sa.

Návšteva miestnych trhov a obchodov

Jordánsko má bohatú kultúru a tradície, a tak je skvelé miesto pre nákup suvenírov a pozorovanie miestnych remesiel. Môžete navštíviť miestne trhy a obchody, ako sú napríklad trhy v Ammáne alebo obchody s ručne vyrábanými výrobkami v mestách ako Jerash alebo Madaba. Nakupovanie deti nemusí až tak baviť, no ak je pred nimi vízia nákupu želaného darčeka, vedia sa „ovládať“ a vydržia aj túto skôr zábavu dospelých.

Kúpanie a relaxácia

Jordánsko má množstvo pláží a termálnych prameňov, kde si môžete oddýchnuť a relaxovať počas svojej cesty. Mŕtve more je tiež skvelým miestom pre rekreačné kúpanie a liečebné procedúry, ako je napríklad kúpeľ v soli a rašeline.

Bárka v Aqabe / Jordansko.sk
Bárka v Aqabe / Jordansko.sk

Práve deti môžu veľmi oceniť najmä kúpanie v Mŕtvom mori, ktoré je najnižšie miesto na Zemi a nedá sa v ňom utopiť. Tiež natieranie sa liečivým bahnom môže byť pre nich príjemná zábava. O všemožnom šantení pri Červenom mori sme už písali vyššie.

Gastronomické zážitky

Jordánska kuchyňa je plná chutí a vôní a je skvelou príležitosťou pre zážitok z miestnych jedál. Môžete ochutnať tradičné jedlá, ako sú falafel, hummus a shawarma, alebo si vychutnať miestne špeciality, ako je napríklad mansaf, jedlo z ovčieho mäsa s ryžou a kyslou smotanou.

Ochutnávka miestnej gastronómie / Jordansko.sk
Ochutnávka miestnej gastronómie / Jordansko.sk

Tiež sa môžete tešiť na ochutnávku miestnych nápojov, ako je napríklad káva s cardamomom alebo miestne pivo. Vaše deti môžu ochutnať miestne jedlá a zistiť, či sa im vizuálne páčia, ako chutnajú. Hlavne rôzne sladkosti by ich mohli zaujať, očariť.

Návšteva miestnych festivalov a podujatí

V Jordánsku prebieha počas roka množstvo celoštátnych ako aj miestnych festivalov a podujatí, ktoré môžete navštíviť počas svojej cesty. Z miestnych folklórnych festivaloch Vám odporúčame napríklad festival Ammán Folklore.

Jordánski umelci / Jordansko.sk
Jordánski umelci / Jordansko.sk

Alebo sa môžete tešiť na koncerty a divadelné predstavenia v miestnych divadlách a kluboch. Neraz sa akcia tohto typu konajú na zachovalých antických miestach, divadlách pod holým nebom.

Návšteva miestnych reštaurácií a kaviarní

Jordánsko má bohatú kulinársku scénu, a tak je skvelé miesto pre ochutnávanie miestnych jedál a nápojov v zaujímavých priestoroch, lokáloch.

Reštaurácia / Jordansko.sk
Reštaurácia / Jordansko.sk

Môžete navštíviť netradičné miestne reštaurácie a kaviarničky, ako sú napríklad kaviarničky v Ammáne alebo reštaurácie v Petra, a ochutnať miestne špeciality.

Návšteva zábavných parkov

Jordánsko má a zopár zaujímavých zábavných parkov, ktoré sú skvelým miestom pre zábavu nielen pre deti. V nich sa dá do sýtosti vyšantiť ako aj občerstviť.

Zábava pre deti / Jordansko.sk
Zábava pre deti / Jordansko.sk

Môžete navštíviť zábavné parky, priestory ako sú napríklad Magic Land, Rainbow Street Children’s Park, Al-Hussein Children’s Park v Ammáne. Zvlášť do pozornosti Vám dávame Detské muzeum. Pre milovníkov zvierat a ich ochrany je tu The Humane Center for Animal Welfare.

Zážitky s miestnymi zvieratami

Jordánsko má veľa miest, kde môžete vidieť miestne zvieratá. V krajine sa nachádza niekoľko prírodných rezervácií a parkov, kde žijú v divoké zvieratá ako napríklad ibisy, krokodíly a plameniaky. Naraziť môžete ako sú napríklad ťavy, kozy, ovce, kone a kozy. Deti môžu s Vami navštíviť miestne farmy a zistiť, ako žijú zvieratá v Jordánsku.

Kráľovnou púšte je ťava / Jordansko.sk
Kráľovnou púšte je ťava / Jordansko.sk

A vyskúšať si jazdu na ťavách. V niektorých oblastiach môžu deti tiež vidieť veľké množstvo vtákov, ako sú kolibríky a iné. Je dobré si uvedomiť, ako je dôležité zachovať ochranu zvierat a ich prírodného prostredia, a preto je potrebné dodržiavať pokyny a pravidlá miestnych orgánov a sprievodcov.

Športové aktivity

Jordánskonádhernú prírodnú scenériu, je ideálne pre viaceré športové aktivity, ktoré si rozhodne musíte vyskúšať. Skúste sa zúčastniť na horolezeckom či turistickom výlete alebo si vychutnať jazdu na koni, ťave po púšti.

Vodné lyže / Jordansko.sk
Vodné lyže / Jordansko.sk

Určite nevynechajte vodné športy, ako je napríklad šnorchlovanie a potápanie sa alebo windsurfing pri Červenom mori.

Zahrňte zábavu do Vašej dovolenky

Dúfame, že sme Vám aspoň trochu poradili ako sa zabaviť počas návštevy alebo dovolenky v Jordánsku a ako do zábavy vtiahnuť aj Vaše deti. Dôležité je, aby ste sa zamerali na to, čo by Vás a ich mohlo zaujímať a baviť, a prispôsobili svoj plán ciest podľa toho.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to