Aqaba

Aqaba a jej prístav v meste / Jordansko.sk

Jordánska brána do sveta

Aqaba / Akaba so 100 000 obyvateľmi je najdôležitejším (a jediným) prístavom krajiny, jordánskou bránou do sveta. Nachádza sa na pobreží Akabského zálivu v severnej časti Červeného mora. Jedinečná poloha v blízkosti miest Taba a Ejlat a teda hraníc s Egyptom, Izraelom a Saudskou Arábiou predurčuje Akabu byť dôležitým obchodným centrom.

Aqabský záliv z výšky / Jordansko.sk
Aqabský záliv z výšky / Jordansko.sk

Výhodou je aj podnebie, keď v decembri tu teplota vystupuje na 20 – 25 °C, v lete až na 40 °C. Je tým pádom aj ideálnou dovolenkou destináciou. O tom pár slov neskôr. Červené more ležiace na juhu Jordánska pri Aqabe je mimo iného aj významným náboženským miestom. Podľa Biblie sa práve tu more rozostúpilo pre Mojžiša, aby do zasľúbenej krajiny vyviedol svoj ľud.

Booking.com

Aqaba je významným náboženským miestom

Väčšina obyvateľov Aqaby sú arabskí muslimovia, ale v meste sa nachádzajú aj menšiny kresťanov a židov. Náboženský život v Aqabe preto zahŕňa praktiky islamu, ako sú modlitby, pôst a návštevy mešít, a tiež praktiky kresťanstva a judaizmu. Mesto má niekoľko mešít a kostolov, ktoré slúžia ako miesta modlitieb a kultu pre veriacich týchto náboženstiev.

Mešita v Aqabe / Jordansko.sk
Mešita v Aqabe / Jordansko.sk

Okrem toho sa v Aqabe konajú aj rôzne náboženské festivaly a sviatky, ako napríklad Eid al-Fitr a Eid al-Adha pre muslimov a Vianoce pre kresťanov. Náboženský život v Aqabe / Akabe je preto dôležitou súčasťou každodenného života obyvateľov mesta a prispieva k jeho kultúrnej a náboženskej rozmanitosti.

Pobrežie je dlhé 27 km

Jordánske pobrežie Červeného mora je dlhé iba 27 km, no je lemované nádherným, priezračným morom s koralovými útesmi, pieskovými plážami a hotelmi rôznej kategórie, ktorých počet každoročne pribúda. Každý rok v septembri sem prichádzajú profesionálni potápači, nielen z Jordánska, blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia, aby vyčistili more od nežiaducich odpadkov.

Kurz potápania sa v Červenom mori / Jordansko.sk
Kurz potápania sa v Červenom mori / Jordansko.sk

Dbajúc tak na ochranu prírody, životného prostredia a čistotu pobrežia vôbec, ktorá je našťastie jednou z priorít vlády krajiny. Toto letovisko je až o polovicu lacnejšie ako ostatné v Jordánsku, pretože je od roku 2001 bezcolným pásom spolu s celou Aqabou a to na podnet vlády a kráľa. Našim turistom sa ale aj tak môžu zdať ceny vysoké, minimálne v porovnaní s blízkym Egyptom, ba aj Izraelom.

V špeciálnej ekonomickej zóne

V špeciálnej ekonomickej zóne, ktorá je veľká 375 km2 a to spolu s mestom a okolím, nájdeme tradičné bazáre, obchody s odevmi, obuv za výhodné ceny, rôznu exotickú bižutériu, šperky, zlatnícke výrobky, ale aj vyhľadávané arabské sladkosti a lacný alkohol, určený zväčša cudzincom.

Námorný club v Aqabe / Jordansko.sk
Námorný club v Aqabe / Jordansko.sk

Diskotéky, bary, kaviarničky sú pripravené pre hostí každý večer, mimo sviatky. Sú obľúbené u turistov, ktorí sem prichádzajú si odpočinúť či zabaviť sa. Inak, investori z celého sveta tu majú vytvorené špeciálne podmienky s daňovými prázdninami.

Pevnosť, prístav, akvárium a pláže

Pevnosť, ktorú dal postaviť mamelucký sultán Qansuh al-Ghuri sa nachádza v južnej časti mesta. Stavba zo 16. storočia bol počas I. svetovej vojny celkom zničená, no teraz je po rekonštrukcií znova prístupná. Sherif Hussein, praotec terajšieho kráľa Abduallaha II., býval pred arabským povstaním v jednoposchodovej budove, práve neďaleko pevnosti, v bývalej zástavke karaván. Súčasťou prehliadky Aqaby je aj výlet do nákladného prístavu.

Obhliadka starých ale aj moderných obchodných lodí, no tiež aj akvária, ktoré poteší nejedného malého i dospelého zvedavca. Akvárium sa nachádza práve neďaleko nákladného prístavu. Pri Červenom mori, na severozápade sa nachádza letovisko s mnohými hotelmi a plážami určenými výlučne pre hotelových návštevníkov. Ostatné pláže v Aqabe sú voľne prístupné a udržiavané v skvelom stave.

Za potápaním, kúpaním či výletom loďou

Medzi strediskom Royal Diving Center, južne od prístavu a mesta, sa nachádza jedna z najkrajších a menej navštevovaných pláži. Má síce šírku len 100 metrov, je však miestom vstupu do koralového raja. Priblížte sa k nádherným koralovým útesom a farebným rybám pri šnorchlovaní alebo potápaní v tejto obľúbenej lokalite, ktorá ponúka inštruktáž potápania tak pre nováčikov ako aj pre dobrodružné ponory pre profesionálov.

Potápanie sa v Červenom mori / Jordansko.sk
Potápanie sa v Červenom mori / Jordansko.sk

Do Aqaby z roka na rok prichádza viac a viac turistov práve za potápaním. No tiež za kúpaním či výletom loďou s presklennou spodnou časťou na obdivovanie flóry, fauny a koralov. Potápanie s požičaním výstroja, pod vedením inštruktora i individuálne, je možné už v spomínanom Royal Diving Centre. Ten je vzdialený od Aqaby 15 km. Je k nemu dobré spojenie autobusom i taxíkom. Samozrejme, potápať sa dá aj inde, zaujímavých lokalít je viac než dosť. Znalci témy iste počuli o Podmorskom vojenskom múzeu.

Možnosť navštíviť Izrael a Egypt

Od roku 1994 je dovolené navštíviť blízko ležiace izraelské letovisko Eilat / Ejlat prechodom cez hranice priamo v meste. Egyptské letovisko Taba je zasa vzdialene iba hodinu cesty trajektom. Spiatočný lístok na loď stojí 85 USD. Tak čo, presvedčili sme Vás pre dovolenku v Jordánsku, v jeho top prímorskej destinácii Aqabe? A nevravte, že nie…

Tipy na ubytovanie v Aqabe

  • Kempinski Hotel Aqaba ***** Hotel sa lokalizovaný v samom srdci mesta Aqaba, v blízkosti jeho hlavných atrakcií a pláže. Ponúka luxusné a elegantné ubytovanie, reštaurácie, bar, bazén a wellness centrum.
  • InterContinental Aqaba ***** Značkový hotel sa nachádza priamo na pláži v Aqabe a prezentuje sa cez moderné a elegantné ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Je ideálny pre rodiny a páry.
  • Hyatt Regency Aqaba Ayla Resort ***** Nový a moderný hotel nájdete v blízkosti jachtového klubu Ayla v Aqabe. Garantuje luxusné a elegantné ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Odporúčaný pre rodiny a páry.
  • Al Manara, a Luxury Collection Hotel, Aqaba ***** Luxusný hotel leží na pobreží Červeného mora v Aqabe a ponúka elegantné a štýlové ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Určený pre náročných hostí, ktorí hľadajú prvotriedny komfort.
  • DoubleTree by Hilton Hotel Aqaba ***** Moderný mestský hotel sa nachádza v centre mesta Aqaba a má pohodlné a dobre vybavené ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Vyhľadávajú ho rodiny a páry.
  • Grand Tala Bay Resort Aqaba ***** Tento top rezort hľadajte v oblasti Tala Bay v Aqabe. Návštevníkom predkladá súkromné pláže, elegantné ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Vhodný pre náročných hostí, ktorí hľadajú prvotriedny komfort a súkromie.
  • Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba ***** Reprezentatívny rezort sa rozkladá v letovisku Tala Bay pri Aqabe a poskytuje súkromné pláže, elegantné ubytovanie, reštaurácie, bary, bazény a wellness centrum. Ak hľadáte súkromie a prvotriedny komfort, tak je stvorený pre Vás.
  • Oryx Hotel Aqaba ***** Hotel stojí v blízkosti centra mesta Aqaba. Ide o moderne zariadené a dobre vybavené ubytovanie. Reštaurácie, bar a fitness centrum sú samozrejmosťou. Pre hostí, ktorí hľadajú pohodlné a cenovo dostupné ubytovanie.
  • Al Raha Village – Aqaba ***** Rezort na súkromnej pláži v oblasti Aqaba. Umožňuje elegantné ubytovanie vo vilách s vlastným bazénom, reštaurácie, bar a wellness centrum. Pre tých, čo hľadajú súkromie a luxus.

Vymenované hotely patria jednoznačne k najlepším v Aqabe pri Červenom mori v Jordánsku. Pri nich nemôžete šliapnúť vedľa. Garantujú Vám istotu pohody, skvelého relaxu a bezpečia. Dokonca ponúkajú rôzne možnosti pre návštevníkov s rozličnými požiadavkami a rozpočtami. Jordánsko je drahšia krajina než Egypt (no lacnejšia než Izrael). Niektoré akciové ceny za ubytovanie pri mori, či first minute alebo last minute ponuky CK, Vás však iste milo prekvapia.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to