Aqaba

Aqaba a jej prístav v meste / Jordansko.sk

Jordánska brána do sveta

Aqaba / Akaba so 100 000 obyvateľmi je najdôležitejším (a jediným) prístavom krajiny, jordánskou bránou do sveta. Nachádza sa na pobreží Akabského zálivu v severnej časti Červeného mora. Jedinečná poloha v blízkosti miest Taba a Ejlat a teda hraníc s Egyptom, Izraelom a Saudskou Arábiou predurčuje Akabu byť dôležitým obchodným centrom.

Aqabský záliv z výšky / Jordansko.sk
Aqabský záliv z výšky / Jordansko.sk

Výhodou je aj podnebie, keď v decembri tu teplota vystupuje na 20 – 25 °C, v lete až na 40 °C. Je tým pádom aj ideálnou dovolenkou destináciou. O tom pár slov neskôr. Červené more ležiace na juhu Jordánska pri Aqabe je mimo iného aj významným náboženským miestom. Podľa Biblie sa práve tu more rozostúpilo pre Mojžiša, aby do zasľúbenej krajiny vyviedol svoj ľud.

Aqaba je významným náboženským miestom

Väčšina obyvateľov Aqaby sú arabskí muslimovia, ale v meste sa nachádzajú aj menšiny kresťanov a židov. Náboženský život v Aqabe preto zahŕňa praktiky islamu, ako sú modlitby, pôst a návštevy mešít, a tiež praktiky kresťanstva a judaizmu. Mesto má niekoľko mešít a kostolov, ktoré slúžia ako miesta modlitieb a kultu pre veriacich týchto náboženstiev.

Booking.com

Mešita v Aqabe / Jordansko.sk
Mešita v Aqabe / Jordansko.sk

Okrem toho sa v Aqabe konajú aj rôzne náboženské festivaly a sviatky, ako napríklad Eid al-Fitr a Eid al-Adha pre muslimov a Vianoce pre kresťanov. Náboženský život v Aqabe / Akabe je preto dôležitou súčasťou každodenného života obyvateľov mesta a prispieva k jeho kultúrnej a náboženskej rozmanitosti.

Pobrežie je dlhé 27 km

Jordánske pobrežie Červeného mora je dlhé iba 27 km, no je lemované nádherným, priezračným morom s koralovými útesmi, pieskovými plážami a hotelmi rôznej kategórie, ktorých počet každoročne pribúda. Každý rok v septembri sem prichádzajú profesionálni potápači, nielen z Jordánska, blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia, aby vyčistili more od nežiaducich odpadkov.

Kurz potápania sa v Červenom mori / Jordansko.sk
Kurz potápania sa v Červenom mori / Jordansko.sk

Dbajúc tak na ochranu prírody, životného prostredia a čistotu pobrežia vôbec, ktorá je našťastie jednou z priorít vlády krajiny. Toto letovisko je až o polovicu lacnejšie ako ostatné v Jordánsku, pretože je od roku 2001 bezcolným pásom spolu s celou Aqabou a to na podnet vlády a kráľa. Našim turistom sa ale aj tak môžu zdať ceny vysoké, minimálne v porovnaní s blízkym Egyptom, ba aj Izraelom.

V špeciálnej ekonomickej zóne

V špeciálnej ekonomickej zóne, ktorá je veľká 375 km2 a to spolu s mestom a okolím, nájdeme tradičné bazáre, obchody s odevmi, obuv za výhodné ceny, rôznu exotickú bižutériu, šperky, zlatnícke výrobky, ale aj vyhľadávané arabské sladkosti a lacný alkohol, určený zväčša cudzincom.

Námorný club v Aqabe / Jordansko.sk
Námorný club v Aqabe / Jordansko.sk

Diskotéky, bary, kaviarničky sú pripravené pre hostí každý večer, mimo sviatky. Sú obľúbené u turistov, ktorí sem prichádzajú si odpočinúť či zabaviť sa. Inak, investori z celého sveta tu majú vytvorené špeciálne podmienky s daňovými prázdninami.

Pevnosť, prístav, akvárium a pláže

Pevnosť, ktorú dal postaviť mamelucký sultán Qansuh al-Ghuri sa nachádza v južnej časti mesta. Stavba zo 16. storočia bol počas I. svetovej vojny celkom zničená, no teraz je po rekonštrukcií znova prístupná. Sherif Hussein, praotec terajšieho kráľa Abduallaha II., býval pred arabským povstaním v jednoposchodovej budove, práve neďaleko pevnosti, v bývalej zástavke karaván. Súčasťou prehliadky Aqaby je aj výlet do nákladného prístavu.

Obhliadka starých ale aj moderných obchodných lodí, no tiež aj akvária, ktoré poteší nejedného malého i dospelého zvedavca. Akvárium sa nachádza práve neďaleko nákladného prístavu. Pri Červenom mori, na severozápade sa nachádza letovisko s mnohými hotelmi a plážami určenými výlučne pre hotelových návštevníkov. Ostatné pláže v Aqabe sú voľne prístupné a udržiavané v skvelom stave.

Za potápaním, kúpaním či výletom loďou

Medzi strediskom Royal Diving Center, južne od prístavu a mesta, sa nachádza jedna z najkrajších a menej navštevovaných pláži. Má síce šírku len 100 metrov, je však miestom vstupu do koralového raja. Priblížte sa k nádherným koralovým útesom a farebným rybám pri šnorchlovaní alebo potápaní v tejto obľúbenej lokalite, ktorá ponúka inštruktáž potápania tak pre nováčikov ako aj pre dobrodružné ponory pre profesionálov.

Potápanie sa v Červenom mori / Jordansko.sk
Potápanie sa v Červenom mori / Jordansko.sk

Do Aqaby z roka na rok prichádza viac a viac turistov práve za potápaním. No tiež za kúpaním či výletom loďou s presklennou spodnou časťou na obdivovanie flóry, fauny a koralov. Potápanie s požičaním výstroja, pod vedením inštruktora i individuálne, je možné už v spomínanom Royal Diving Centre. Ten je vzdialený od Aqaby 15 km. Je k nemu dobré spojenie autobusom i taxíkom. Samozrejme, potápať sa dá aj inde, zaujímavých lokalít je viac než dosť. Znalci témy iste počuli o Podmorskom vojenskom múzeu.

Možnosť navštíviť Izrael a Egypt

Od roku 1994 je dovolené navštíviť blízko ležiace izraelské letovisko Eilat / Ejlat prechodom cez hranice priamo v meste. Egyptské letovisko Taba je zasa vzdialene iba hodinu cesty trajektom. Spiatočný lístok na loď stojí 85 USD. Tak čo, presvedčili sme Vás pre dovolenku v Jordánsku, v jeho top prímorskej destinácii Aqabe? A nevravte, že nie…

...

Zdieľaj to