Salt

Mesto Salt / Jordansko.sk

Mesto tolerancie a pohostinnosti

Salt (As-Salt) je mesto v Jordánsku, ktoré leží asi 30 km od Ammánu a je administratívnym centrom provincie Balqa. Má približne 100 000 obyvateľov a je známe svojou históriou a kultúrou. Salt bol pôvodne založený ako zastávka pre karavany v období Osmanskej ríše a počas svojej histórie bol ovplyvnený viacerými rôznorodými kultúrami. Bol významnou metropolou severného Jordánska až do I. svetovej vojny.

V čase, keď do Saltu prichádzali bohatí obchodníci z Palestíny, usadili sa tu a postavili si výpravné domy, čo bolo na konci 19. storočia, zažil svoj najväčší rozkvet. Do roku 1950 sa pýšil aj jedinou vysokou školou v krajine. Potom, čo sa stal Ammán v 20. rokoch minulého storočia hlavným mestom, je Salt v jeho tieni. Salt má zachovalé osmanské centrum s charakteristickými domami, ktoré nevidieť v žiadnom inom jordánskom meste. Dodnes je typickým arabským mestom so živou atmosférou.

Booking.com

Mesto kultúrnych podujatí a festivalov

Salt je dnes obľúbeným turistickým cieľom, pretože ponúka množstvo historických pamiatok (mešít, starých domov a trhov) a špecifickú, ťažko opísateľnú atmosféru. Mesto tiež počas roka organizuje veľa kultúrnych podujatí a festivalov, ako napríklad Salt Festival of Culture and Arts. Táto udalosť sa koná každý rok v máji. Je to medzinárodný festival umenia a kultúry a trvá približne týždeň.

Koncert jazzovej speváčky / Jordansko.sk
Koncert jazzovej speváčky / Jordansko.sk

Počas festivalu sa konajú rôzne umelecké a kultúrne akcie, ako napríklad koncerty, divadelné predstavenia, výstavy umenia a literárne čítania. Festival tiež ponúka širokú škálu tradičných jordánskych jedál a nápojov, ako aj ukážky tradičných jordánskych remesiel a umení. As-Salt Festival of Culture and Arts je obľúbený medzi turistami i miestnymi obyvateľmi lebo umožňuje v krátkom čase sa zoznámiť s rôznymi kultúrami a umeleckými formami z celého sveta.

Mesto s pravým arabským koloritom

Salt nezanedbáva ani tradičnú pohostinnosť. Dôstojne reprezentuje bohatú kuchyňu Jordánska, ktorá je ovplyvnená rôznymi kultúrami a ktorá ponúka širokú škálu chutí a vôní. V meste teda nájdete množstvo reštaurácií a kaviarní, kde si môžete vychutnať najmä domáce jordánske jedlá.

Jedlo z ryby / Jordansko.sk
Jedlo z ryby / Jordansko.sk

Nie je vôbec problémom si v ňom kúpiť suveníry a umelecké diela. Rozhodne treba navštíviť jeho trhy, na ktorých sa predávajú rôzne druhy tovaru. Od originálnych vecí, až po banálne gýče. Prirodzene, aj čerstvé ovocie a zelenina. V krátkosti, Salt je krásne mesto plné histórie, kultúry a chutí, ktoré stojí za návštevu. Takže, až budete dovolenkovať v Jordánsku, pobývať v Ammáne, odskočte si pozrieť toto rozkošné blízkovýchodné mesto, ktoré má svoj genius loci.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to