Wadi Rum

Červený piesok Wadi Rum / Jordansko.sk

Púšť Wadi Rum

Wadi Rum je impozantná púšť v južnom Jordánsku, ktorá sa rozprestiera na viac ako 720 km² a je považovaná za jednu z najkrajších a najúchvatnejších púští na svete. Je známa svojimi gigantickými skalnými útvarmi, farbami a textúrami pôdy a jedinečnými formáciami, ktoré vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Vzdialená je 40 km vzdušnou čiarou od Aqaby, patrí k jednej zo šiestich chránených oblastí Kráľovskej spoločnosti na ochranu prírody. Je to oblasť, ktorá vznikla pred 30 miliónmi rokov a je obkolesená a tvorená púšťou s červeným pieskom.

Úchvatná púšť Wadi Rum / Jordansko.sk
Úchvatná púšť Wadi Rum / Jordansko.sk

Láka horolezcov, skalolezcov i peších turistov. Na skalných stenách ešte aj dnes vidieť storočné nápisy a kresby. Vo Wadi Rum sa dá vyskúšať množstvo aktivít, ako sú cválanie na koňoch, jazda na ťavách, prechádzky pešo po dunách alebo vyhliadkové lety balónom. Je obľúbené miesto pre turistov, ktorí hľadajú dobrodružstvo a nezabudnuteľné zážitky, no aj pohodu, pokoj. Milovníci prírody ocenia zážitok s východom slnka a v noci nebo posiate miliónmi hviezd.

Booking.com

Čarovné až mystické miesto

Nie vždy vyzerala oblasť Wadi Rumu, toto čarovné až mystické miesto, tak ako dnes. Nálezy dokazujú, že už v 9. storočí pred Kristom, v mladšej dobe kamennej, tu žili ľudia. Nabatejci tu sídlili od 4. storočia pred Kristom a kontrolovali karavány na posvätnej ceste. Okolo nabatejského vodovodného zdroja napájaného 13 prameňmi vidieť na skalách množstvo skalných kresieb a nápisov, ktoré pochádzajú od Nabatejcov a Thamudov. Thamudovia, ktorí pochádzali z územia dnešnej Saudskej Arábie, tiahli od 5. do 7. storočia so svojimi karavánami cez púšte Jordánska. Dnes obývajú Wadi Rum beduíni – Howeitaovia.

Beduíni v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk
Beduíni v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk

Púšť Wadi Rum spopularizoval režisér Dávid Lean, keď tu v roku 1962 nakrútil legendárny historický film Lawrence z Arábie. Púšť so 400 metrov vysokými horskými masívmi a s najvyššou, 1 754 metrov vysokou horou Jebel Rum (Jabal Ram), fascinuje nielen obdivovateľov T. E. Lawrencea, ale aj obdivovateľov neobyčajnej púštnej krajiny.

Exkurzia do púšte autami / Jordansko.sk
Exkurzia do púšte autami / Jordansko.sk

Púšť Wadi Rum je možné navštíviť na chrbte ťavy, koňa, alebo na korbe terénneho auta. Autom trvá prehliadka 2-6 hodín. Prehliadka na chrbte ťavy trvá pol dňa.

Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk
Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk

Pre dobrodružné povahy ponúkajú domorodci možnosť nocovať v púšti medzi beduínmi. K zaujímavostiam vo Wadi Rum patrí, asi 500 m západne od dediny Rum ležiaca ruina nabatejského kostola z 1. storočia, venovaná bohyni Allat, ktorá bola aj v rímskych časoch kultovým miestom. Nabatejci považovali púšť Wadi Rum za posvätné miesto.

Prírodná rezervácia Dana

Z malej dedinky Dana je úchvatný pohľad na Wadi. Dana je tiež najväčšia prírodná rezervácia v Jordánsku. Nachádza sa v oblasti Wadi as-Sir a pokrýva približne 320 štvorcových kilometrov. V jej okolí sú veľkolepé hory a pozdĺž nich Veľká priekopová prepadlina. Kráľovská spoločnosť na ochranu prírody ju zriadila ako prírodnú rezerváciu, aby zachránila pôvodnú flóru a faunu oblasti. Je domovom širokej škály druhov zvierat a rastlín. Vrátane vzácnych druhov ako sú orchidey, ibisy a rôzne cicavce. Oblasť zahŕňa 600 druhov rastlín, 200 motýľov a lietajúceho hmyzu a viac ako 150 druhov vtákov. Okrem toho je prírodná rezervácia Dana známa svojou krásnou krajinou plnou kopcov, údolí, kaňonov.

Prírodná rezervácia Dana / Jordansko.sk
Prírodná rezervácia Dana / Jordansko.sk

Nachádzajú sa tu trasy pre ktoré nepotrebujete sprievodcu, ale aj také, kde sa odporúča, ísť so sprievodcom, ktorý vám pomôžu pri Vašej ceste týmto čarokrásnym kútom objavovať jeho tajomstvá. Väčšinu návštevníkov táto lokalita ohromí. Našťastie, jordánska vláda chápe potrebu ochrany a význam ekoturistiky. Projekty ekologického cestovného ruchu sa preto rozvíjajú po celej krajine.

Oblasť Wadi al-Mujib

Cez oblasť Wadi al-Mujib (Vádí Mudžíb), nazývanú aj jordánskym Grand Canyonom alebo mesačnou krajinou, sa medzi Tureckom a východnou Afrikou v biblických dobách vytvorila hranica kráľovstva Ammon na severe, neskoršej izraelskej sféry vplyvu a kráľovstva Moab na juhu. Tadiaľ, po dopravnej tepne, tiahli po stáročia a tisícročia karavány so zlatom, korením a drahými kameňmi z juhu arabského polostrova k Stredozemnému moru.

Kaňon Vádí Mudžíb (Wadi al Mujib) / Jordansko.sk
Kaňon Vádí Mudžíb (Wadi al Mujib) / Jordansko.sk

Po tejto ceste viedol Mojžiš Izraelitov z Egypta na sever, touto cestou tiahli Rimania, Alexander Veľký, Byzantínci i mohamedáni z Mekky. Údolie pretína biblická rieka Arnon, ktorá odteká do Mŕtveho mora. Dva zvalené rímske míľniky na južnej strane Wadisu a zvyšky dvoch rímskych kaštieľov pripomínajú, že údolím viedla antická cesta.

Nezabudnuteľné chvíle

V krásnom prostredí Wadi Rum môžete stráviť nezabudnuteľné chvíle, ktoré Vám navždy zostanú v pamäti. Ak hľadáte dobrodružstvo a krásu v jednom, Wadi Rum je pre Vás tou správnou voľbou. Počas dovolenky v Jordánsku rozhodne nezabudnite navštíviť túto úchvatnú lokalitu. S poznávacím zájazdom sa tam dostanete určite, lebo táto destinácia je súčasťou programu každého seriózneho poznávacieho výletu v Jordánsku.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to