Turistické informácie

Kráľovnou púšte je ťava / Jordansko.sk

Elektrina

V Jordánsku sa používajú elektrické zásuvky typu D, F a G. Typ D je trojuholníkový zástrčkový systém s 3 pólovými zástrčkami, ktoré sú široké a zaoblené. Ďalší typ F je zástrčka typu Schuko so 2 pólovými zástrčkami, ktoré majú kruhový tvar a sú uzatvorené kovovou lištou. Typ G je zástrčka so 3 pólovými zástrčkami, ktoré majú tvar písmena G a sú uzatvorené kovovou lištou. Je dôležité poznamenať, že napätie v Jordánsku je 230 V a frekvencia 50 Hz. Ak máte elektrické zariadenia so zástrčkou iného typu, budete potrebovať adaptér. Vhodné je zobrať si so sebou adaptér, lebo v  hoteloch vyššej kategórie sú zásuvky dvojkolíkové, vo väčšine prípadov sú však trojkolíkové. Ak cestujete na dovolenku s CK, vypýtajte si pre istotu bližšie informácie v danej veci ešte pred zájazdom. CK by mali poznať pomery v nimi ponúkaných hoteloch, ubytovacích zariadeniach.

Požičiavanie áut

Všetky známe medzinárodné požičovne áut sídlia na letisku v Ammáne a v prípade potreby je možné požičať si auto vo väčšine hotelov. Často za výhodnejšiu sumu sa dá prenajať auto v domácich požičovniach. S daňou a poistením je denná taxa za požičanie okolo 30 JOD. V prenajatom aute nie je možné pohybovať sa na jordánsko-izraelskej hranici.

Booking.com

Požičovňa aut / Jordansko.sk
Požičovňa aut / Jordansko.sk

Zelené so žltým nápisom sú poznávacie značky prenajatých áut, taxikári majú zelené s bielym nápisom a súkromné majú biele značky. Len osoba staršia ako 25 rokov si môže prenajať auto, s najmenej 1 rok starým vodičským preukazom. Je vhodné mať medzinárodný vodičský preukaz.

Oblečenie a tradície

V krajine je zaručená sloboda každého vierovyznania, Jordánsko je zväčša moslimské. Moslimské ženy musia mať zahalené  ramená, nohy, vlasy. Turistom sa odporúča v mestách konzervatívnejšie oblečenie. Opaľovanie bez plaviek sa v turistických centrách neodporúča, sú na to vyhradené priestory.

Beduínka / Jordansko.sk
Beduínka / Jordansko.sk

Nie je vhodné na verejnosti ukazovať citové prejavy zamilovaných párov. Pokiaľ ide o nočný život v Jordánsku, ten nie je príliš bohatý, v Ammáne je najživšie. Vo veľkých hoteloch sú bary a diskotéky, v mnohých hrá živá hudba, kde sa dá zatancovať. Často do nočných podnikov je vstup možný len párom.

Pláže

Na verejných  plážach prístupných  pre turistov a miestnych obyvateľov nie sú ležadlá a slnečníky, je nevhodné opaľovanie bez plaviek, ani žiadne citové prejavy zamilovaných párov. Z dôvodu moslimských tradícií obyvateľstva sa nedovoľuje návštevníkom verejných pláží odhaľovanie žien – ani iného vierovyznania.

Verejná pláž v Aqabe / Jordansko.sk
Verejná pláž v Aqabe / Jordansko.sk

Vstup na súkromné pláže – piesočnatú „baracuda“ alebo Royal Diving Club s koralovým podložím je za poplatok 5 JOD – 7 JOD (v cene je prenájom slnečníka, ležadlá, používanie bazénu so sladkou vodou). K dispozícii sú v areáloch sprchy i reštaurácie. Nie je dovolené nosiť jedlo a nápoje na súkromné pláže. Za poplatok je možné absolvovať potápačský kurz v Royal Diving Clube.

Fotografovanie a filmovanie

Fotografovať alebo filmovať uniformované osoby a vojenské objekty nie je dovolené, presnejšie prísne zakázané. Porušením zákazu môžu nastať problémy s políciou alebo hliadkujúcim vojskom.

Mladý jordánsky muž / Jordansko.sk
Mladý jordánsky muž / Jordansko.sk

Ak chcete fotografovať ľudí, je vhodné požiadať ich o povolenie a prípadné odmietnutie rešpektovať. Ak ste vyznávač klasického fotografovania na kinofilm, potom je najlepšie si fotografický materiál doniesť z domu. V Jordánsku je podstatne drahší. V každom prípade je možné ho ešte občas kúpiť v Ammáne i v ďalších turistických centrách.

Banky

Najvýhodnejší výmenný kurz, kde zamieňajú väčšinou bez poplatku, je v Aqabe a v Ammáne. Na letisku a v banke je výhodný kurz, v hoteloch je najnevýhodnejší kurz. Od soboty do štvrtka, od 8.30 do 12.30 h. sú otvorené banky.

Mrakodrap v Ammáne / Jordansko.sk
Mrakodrap v Ammáne / Jordansko.sk

Niektoré nájdete otvorené aj v odpoludňajších hodinách, od 15.30 do 17.30 h.. Na ulici sa neodporúča zamieňať peniaze. V hoteloch, reštauráciách a väčších obchodoch je možné platiť kreditnou kartou. Niektoré karty neakceptujú bankomaty.

Telefonovanie

Z Jordánska do zahraničia možno telefonovať z hotelov, pôšt alebo automatov, ktoré sú väčšinou len v hlavnom meste. V rámci krajiny v malých obchodoch umožnia turistom ochotne telefonovať. Slovenskí mobilní operátori majú v Jordánsku pokrytie.

Predajne mobilných operátorov / Jordansko.sk
Predajne mobilných operátorov / Jordansko.sk

Z automatu je najlacnejšie volanie na Slovensko, telefónna karta stojí 5 JOD. Pre Jordánsko je medzinárodná predvoľba 00962, medzinárodné informácie v krajine 0132. Operátorky hovoria najmä po anglicky. V niektorých hoteloch je turistom k dispozícii internet.

Odporúčania

V Jordánsku sa všade dá kúpiť stolová alebo minerálna voda (cena od 0,250 do 0,500 JOD, v hoteloch 1,900 JOD), neodporúča sa piť voda z vodovodu. Vhodné je pribaliť si doma fľaštičku alkoholu na rannú dezinfekciu proti bežným črevným ťažkostiam.

Streetfood v Jordánsku / Jordansko.sk
Streetfood v Jordánsku / Jordansko.sk

S predavačom sa dá pri nákupoch zjednať cena niekedy až na polovicu. Opaľovanie hore bez nie je dovolené, v niektorých hoteloch bývajú vyhradené miesta pre nudistov. Je zakázané vyvážať z krajiny koraly a mušle. Pôstny mesiac ramadán trvá 4 týždne. Ide o posuvný sviatok. Informácie o jeho začiatku a konci si určite preverte ešte pred návštevou destinácie, lebo krajina počas neho funguje v inom, než bežnom režime.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to