Jordánske hášimovské kráľovstvo

Ak hľadáte na strávenie Vašej dovolenky kvalitné hotely, piesočnaté alebo koralové pláže a orientálne tradície jemne prenesené do európskej kultúry – potom sa určite nechajte zlákať jedinečnou ponukou – Jordánskym kráľovstvom. Táto krajina, preslávená bohatou biblickou históriou, najrôznejšími pozoruhodnosťami a prekvapujúcimi kontrastmi, čaká aj Vás.

Hora Nebo / Jordansko.sk
Hora Nebo / Jordansko.sk

Na juhu leží na pobreží Červeného mora a zo západu sa dotýka najslanšieho jazera sveta. Bezpochyby Vás očarí divom sveta, „skalnatým“ ružovým mestom Petra starým viac ako 2600 rokov, mestom Jerash – Pompejami Východu – s Diovým chrámom so „šepkajúcimi“ stĺpmi alebo vrchom Monte Nebo, odkiaľ Mojžiš po 40-ročnom blúdení púšťou uvidel zasľúbenú zem.

Skoro celý rok možnosti na kúpanie

Príjemné a ustálené počasie ponúka skoro po celý rok možnosti na kúpanie, pričom nádherný podmorský svet priťahuje milovníkov potápania. S Jordánskom sa neodmysliteľne spája aj najnižšie položené miesto na svete – Mŕtve more s vysokou koncentráciou solí a minerálov a s jedinečnými liečivými účinkami na pleť.

Booking.com

Lákadlá pre váhavých

Pridajte k tomu vynikajúce služby v hoteloch či kdekoľvek sa pohnete, srdečné a veľmi priateľské obyvateľstvo, ktoré sa teší každému cudzincovi v krajine, ako i zaujímavé a cenovo prijateľné reštaurácie a obchodíky so zlatom a typickými suvenírmi – tieto lákadlá musia rozohnať aj Vaše posledné váhania, prečo si vybrať práve Jordánsko na strávenie nezabudnuteľnej dovolenky.

Za 3 a pol hodiny v Oriente

Let z Bratislavy / Viedne do Aqaby trvá približne 3 a pol hodiny, transfer z letiska do Aqaby trvá asi 30 minút a k Mŕtvemu moru asi 3 hodiny. Prirodzene, môžete svoj pobyt v Jordánsku začať aj letom do hlavného mesta, do Ammánu.

Aqaba / Akaba

Aqaba je najjužnejšie mesto krajiny ležiace na brehoch Červeného mora, ktoré je vstupnou bránou do štátu Izrael. Je vyhľadávaným turistickým miestom vďaka svojim piesočnatým plážam, s množstvom nádherných miest pre potápanie. V Aqabe nájdete okrem verejnej pláže s pravou miestnou (so všetkými plusmi a mínusmi) atmosférou a pláží pri hoteloch ako napr. Intercontinental, Mövenpick, Kempinski, Al Manara či Hyatt a Cloud7, aj južnejšie od centra mesta umiestnenú súkromnú pláž Berenice Beach (za poplatok) s plným servisom. Ešte južnejšie je stredisko Tala Bay, kde je tiež niekoľko hotelov (Mövenpick, Radisson SAS, Luxotel, Residence atď.) umiestnených rovno pri pláži.

Pobrežie v Aqabe / Jordansko.sk
Pobrežie v Aqabe / Jordansko.sk

Odporúčame Vám takisto piesočnatú pláž s koralovým podložím s potápačskou základňou Royal Diving Club (za poplatok), vhodnú najmä pre vyznávačov potápania, pričom v cene vstupu je zahrnutý prenájom ležadlá a slnečníka na pláži, ako aj používanie bazéna so sladkou vodou. Mesto Aqaba Je ideálnym východzím miestom pre absolvovanie fakultatívnych výletov ku všetkým pamätihodnostiam tejto výnimočnej krajiny. Ak ste ubytovaní v Ammáne, Petre alebo pri Mŕtvom mori, môže byť pre Vás zasa zaujímavým cieľom výletu.

Mŕtve more

Vďaka najnižšej nadmorskej výške na svete (viac ako 400 m pod úrovňou hladiny mora) má toto miesto hustejšiu atmosféru, ktorá vynikajúco filtruje škodlivé slnečné žiarenie, avšak pozor, môže spôsobovať problémy srdciarom. Vysoký obsah minerálov a solí zase dodáva tejto morskej vode jedinečné liečivé vlastnosti.

Bahenný zábal pri Mŕtvom mori / Jordansko.sk
Bahenný zábal pri Mŕtvom mori / Jordansko.sk

Nechajte sa vznášať na hladine Mŕtveho mora, ktoré je unikátnym prírodným sanatóriom vhodným na liečenie kožných, reumatických a gynekologických ochorení. Využite výnimočnú príležitosť pookriať na tele i na duši, na miestach spojených so židovskou, kresťanskou a islamskou kultúrou.

Možnosti fakultatívnych výletov

Počas Vašej dovolenky v Jordánsku Vás iste Vaša či nejaká lokálna cestovná kancelária osloví s ponukou tzv. fakultatívnych výletov. Je to bežná prax a mnohými turistami vyžadovaná. Samozrejme, za takýto výlet sa platí zvlášť, nie je bežne v cene zájazdu. Dobré zvážte Vaše časové a finančné možnosti, hlavne záujmy, aby ste výlet, ktorý Vám neraz delegáti vnútia, neoľutovali. Nemalo by sa to stať, ale predsa…

Okolie amfiteátra a kolonádová ulica v Petre / Jordansko.sk
Okolie amfiteátra a kolonádová ulica v Petre / Jordansko.sk

Každá krajina má svoje vychýrené top lokality, ktoré ju preslávili nielen medzi cestovateľmi a to platí aj o Jordánsku. Ak ich má viac a Vy ide na kratší pobyt, je niekedy ťažké vybrať, kam sa vybrať. Preto je dobre, ak máte záujem o hlbšie spoznanie histórie, prírody, kultúry danej krajiny, vybrať si namiesto klasického dovolenkového zájazdu pri mori, radšej poznávací zájazd. No aj počas typickej oddychovej letnej dovolenky nie je zlé si leňošenie osviežiť turistikou, pekným výletom. Tu je najbežnejšia ponuka fakultatívnych výletov so sprievodcom v Jordánsku, s jedným dokonca za jeho hranice.

Petra

Celodenný výlet do „ružového skalnatého“ mesta Nabatejcov s obedom, kde sa prechádzkou cez tzv. Siq dostanete k najvýznamnejším miestam starobylého mesta: k Pokladnici, amfiteátru, kráľovskému palácu a obydliam pôvodných obyvateľov Petry.

Wadi Rum

Poldenný dobrodružný výlet do púšte na jeepoch po piesočnatých dunách, popri skalnatých útesoch s možnosťou vychutnať si západ slnka.

Mŕtve more

Celodenný výlet s obedom k najnižšie položenému miestu na svete s voľným časom na kúpanie sa v liečivých vodách najslanšieho mora.

Jeruzalem

Celodenný výlet do mesta, kde sa spájajú tri monoteistické náboženstvá (židovské, kresťanské a moslimské), do tzv. „Zasľúbenej zeme“, pri ktorom môžete navštíviť miesta, kde Ježiš strávil posledné dni svojho života. Olivovú horu, prejsť sa časťou Krížovej cesty až na Golgotu, Múr nárekov.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to