Útok Hamasu na Izrael

Turisti pre aktuálnu vojnu medzi Palestínou a Izraelom, ktorá začala útokom Hamasu na Izrael 7.10.2023, rušia dovolenky v krajinách Blízkeho východu. Aj MZVEZ SR odporúča zvážiť cestu do Jordánska.

Dopad na turizmus v Jordánsku, Libanone a Egypte

Pre konflikt Izraela s hnutím Hamas prestali ľudia dovolenkovať v regióne Blízkeho východu. Postihuje to najmä ekonomiky krajín ako Jordánsko, Libanon a Egypt, ktoré sú závislé od medzinárodného cestovného ruchu a sú priamymi susedmi Izraela a Gazy. Informácia pochádza zo servisu agentúry AFP.

Petra takmer bez návštevníkov

V starovekom skalnom meste Petra v Jordánsku v súčasnosti „uvidíte málo návštevníkov“, hoci začiatkom októbra tam boli davy ľudí, uviedol turistický sprievodca Amer Nezami. Vlani tam zavítalo 900 000 turistov. Recepčný v hoteli Petra Palace potvrdil, že od vypuknutia vojny veľké hotely zaznamenali 25 až 50-percentný pokles počtu rezervácií. Niektoré malé hotely hostí vôbec nemajú.

Booking.com

Prestali sa organizovať kombinované zájazdy

Kombinované zájazdy, ktoré zahŕňajú Jordánsko, západný breh Jordánu a Izrael, sa úplne prestali organizovať a desiatky rezervovaných zájazdov boli zrušené,“ povedal Nezami v článku pre France24. Zájazdy rušia najmä turisti zo Spojených štátov. Lodná spoločnosť MSC zrušila zimnú prevádzku svojich výletných lodí Orchestra a Sinfonia, ktoré sa mali plaviť po Červenom mori a dostať sa do izraelského stredomorského prístavu Haifa. Britská letecká spoločnosť EasyJet varovala, že konflikt ovplyvní jej príjmy, keďže lety do Egypta, Izraela a Libanonu (dve destinácie pozastavené) predstavujú štyri percentá jej kapacity.

Po rekordnom raste pád…

Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu OSN (UNWTO) Blízky východ v období od januára do júla tohto roka zaznamenal spomedzi globálnych regiónov najväčší nárast počtu návštevníkov. Pričom príchody dovolenkárov prekročili úroveň pred pandémiou o 20 %. Cestovný ruch predstavoval v minulom roku 26 % zahraničných príjmov Libanonu. V Jordánsku to bolo 21 % a v Egypte 12 %. V prípade Izraela to boli len tri percentá.

Dovolenkári hľadajú iné destinácie

Olivier Ponti zo spoločnosti ForwardKeys, ktorá analyzuje trendy v cestovaní, uviedol, že vojna negatívne ovplyvnila nielen dopyt po cestovaní do Izraela, ale výrazný pokles nových rezervácií evidujú aj ďalšie krajiny v regióne. Niektorí dovolenkári namiesto Turecka a Egypta cestujú za slnkom a morom do Španielska, Grécka a Portugalska.

Aká je prognóza?

„Veľa však bude závisieť od toho, ako dlho bude konflikt trvať a či sa rozšíri do širšieho regiónu,“ uviedla S&P. Suleiman Farajat, poradca úradu jordánskeho premiéra, uviedol, že ak bude konflikt pokračovať, „budúca turistická sezóna bude ohrozená“. Ale ak to čoskoro skončí, očakáva, že by sa to mohlo vrátiť do normálu do septembra 2024.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to