Ammán

Ammán - Pohľad z citadely pri západe slnka / Jordansko.sk

Regionálna metropola

V provincii Ammán leží hlavné a najväčšie mesto Jordánska, ktoré má v metropolitnej oblasti cez 4 milióna obyvateľov. Od roku 1922 je metropolou regiónu. Mesto sa nachádza v severozápadnej časti Jordánska, v blízkosti hraníc s tzv. Predjordánskom, v nadmorskej výške 700 – 1 100 m n. m.. Asi 175 km severne sa nachádza sýrsky Damask, 70 km západne Jeruzalem a 40 km juhozápadne Mŕtve more.

Genius loci Ammánu

V súčasnosti je Ammán zmesou modernej architektúry, typických arabských domov, mešít a histórie z grécko-rímskych čias, keď bolo pomenované ako Philadelphia. Rozkladá sa na siedmich pahorkoch a napriek novej výstavbe si uchováva spojenie s minulosťou a tradíciami.

Booking.com

Ammán - Predaj rýb / Jordansko.sk
Ammán – Predaj rýb / Jordansko.sk

Po arabskom trhovisku hlavného mesta s vôňami aj pachmi, množstvom zeleniny, ovocia, mäsa, rýb, typických sladkostí ale aj šatstva, suvenírov, zlata, striebra a bižutérie je zážitkom potulovať sa. Nie menej zaujímavé je prechádzať sa po rímskom amfiteátri z 2. storočia n. l. pre 6 000 návštevníkov a obdivovať nové luxusné hotely i nákupné centrá so zmesou arabsko-európskej kultúry. V Ammáne sa nachádza len veľmi malý počet námestí v európskom zmysle.

Spomienky na rímske obdobie mesta

Románske fórum, spomienka na rímske obdobie mesta, je veľké priestranstvo s rozlohou 7 600 m2 z 2. storočia, ktoré je dnes parkom. Fórum obklopovala Kolonáda, z ktorej zostali dnes len stĺpy. Cisárom Antóniom Piom v 2. storočí bolo postavené Rímske divadlo a pre výbornú akustiku sa využíva aj dnes. O kapacite 6 000 miest je najväčším divadlom Jordánska.

Rímske divadlo / Jordansko.sk

Kapacitu 4 000 – 5 000 miest má v Jerashi južné divadlo. Odeum s kapacitou 500 miest nachádzajúce sa severovýchodne od niekdajšieho Fóra je menšie a uzavreté. Pochádza z 2. storočia a slúžilo na hudobné predstavenia, recitácie a prednášky. Miesta v Rímskom divadle boli rozdelené podľa hodností – spodné rady patrili vojsku, vrchné ľudu. Socha bohyne Atény (z mramoru) dominovala v celom priestranstve, nad poslednými radmi bol malý kostolík. Na Kolonádu nadväzovala budova javiska, ktorá pozostávala z dvoch poschodí. Medzi javiskom a hľadiskom bolo miesto pre orchester, miesto, kde bolo rečníka najlepšie počuť označoval kríž. Juhozápadne od Fórumu (asi 500 m) sa nachádza ďalšia rímska pamiatka, na ulici Omar al-Mukhtar, jedná sa o zvyšky rímskej Veľkej fontány a postavy bohýň z 2 a 3. storočia. Reštaurovanie objektu umožnilo pred časom zbúranie výškových budov.

Národopisné a folklórne múzeum

V dvoch malých múzeách v bočných miestnostiach divadla nájdeme kultúrne dejiny Jordánska. Národopisné múzeum je v západnom krídle, vo východnom krídle pri vchode so sochou vojaka v červeno-čiernej uniforme sa nachádza folklórne múzeum.

Beduínske textilné umenie / Jordansko.sk
Beduínske textilné umenie / Jordansko.sk

Obe múzeá bývajú otvorené denne od 9.00 do 17.00 hod.. Na ulici King Talal je mešita Al-Hussein Na mieste dvoch štíhlych minaretov, postavených v roku 1924 v štýle predislamských mešít, stála mešita už v ománskych časoch – v 19. storočí sa prepadla. Medzi Rímskym divadlom a mešitou Al-Hussein cítiť v Ammáne orientálnu atmosféru trhu. Nájdete tam tovar rôzneho druhu – od zeleniny a ovocia až po obuv, šatstvo, knihy, šperky a zlato. Oproti iným obchodom sú tu ceny nižšie.

Potulky v okolí Citadely

S pevnosťou vysokou 837 metrov – Citadelou Jebel al-Qala – sú úzko späté dejiny Ammánu. Ruiny a zvyšky rôznych dejinných období sú na vrcholci pevnosti v tvare L. Archeologické múzeum navštívite vo vrchnej časti Citadely. Prejsť sa môžete k ománskemu palácu Qasr, ktorý bol reprezentatívnou prijímacou halou. Najkrajší výhľad na mesto a jeho centrum je práve z Citadely.

Dva reštaurované stĺpy s trámom / Jordansko.sk

Dva reštaurované stĺpy s trámom, zvyšky mohutného rímskeho chrámu stoja pod Archeologickým múzeom. Nápis cisára Marca Aurélia dokladá, že chrám venovali Herkulesovi. Pri archeologických prácach začatých v roku 1927 sa v okolí Citadely našli zvyšky malého byzantského kostola, neskôr aj trojposchodovej baziliky zo 6. storočia, dlhej vyše 20 a širokej 12 metrov. V priestore nad Qasrom sa v 8. storočí postavil palácový komplex. Viedla k nemu ulica – kolonáda s nádvoriami, pričom jej ľavá časť bola odkrytá len nedávno.

Mesto mešít

Mešita Abu-Darwisha  leží na siedmich vrcholkoch na južnej strane mesta. Fasádu má  čierno-bielu, čím je neobyčajnou mešitou krajiny. Na štyroch ozdobných pilieroch stojí centrálna kopula.

Mešita Abu-Darwisha / Jordansko.sk

Najmodernejšou a najväčšou na Blízkom východe (pre 3 000 veriacich) je mešita kráľa Abdullaha s dvoma minaretmi a bledomodrou mozaikovou kopulou. Postavená v rokoch 1982 – 1989 je najmodernejšou a najväčšou na Blízkom východe – pre 3 000 veriacich. Leží oproti parlamentu na ulici Nabulsi a v noci budí dojem rozprávok z tisíc a jednej noci.

Inštitucionálna kultúra

Archeologické univerzitné múzeum je v univerzitnom areáli a ponúka zbierky z doby bronzovej, až po islamizáciu. Tiež sa tam nachádza aj národopisné Národné folklórne múzeum.

Národné folklórne múzeum / Jordansko.sk

Od roku 1980 tu pôsobí Jordánska národná galéria výtvarného umenia. V roku 2014 slávnostne otvorili Jordánske národné múzeum.

Ekonomické centrum štátu

Ammán je pre Jordánsko obchodným, finančným centrom s významom aj pre obchod medzinárodný. Je dopravným uzlom pre svoju krajinu s dvoma významnými diaľnicami spájajúcimi Ammán so Saltom a Jeruzalemom.

Boulevard Arjaan / Jordansko.sk
Boulevard Arjaan / Jordansko.sk

Medzi jeho hlavné ekonomické odvetvia patrí potravinárstvo, produkcia tabaku, textilný a papierenský priemysel, hliníková produkcia a výroba plastov a cementu.

Tipy na ubytovanie v Ammáne

  • Four Seasons Hotel Amman ***** Luxusný hotel poskytuje elegantné a priestranné izby, vonkajšie a vnútorné bazény, wellness centrum, exkluzívne reštaurácie.
  • The St. Regis Amman ***** Hotel ponúka súkromné apartmány a izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, exkluzívne reštaurácie.
  • W Amman Hotel ***** Moderný hotel ponúka štýlové a komfortné izby, vonkajšie bazény, wellness centrum, reštaurácie a ďalšie.
  • InterContinental Jordan, an IHG Hotel ***** Hotel charakterizujú luxusné izby a apartmány, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, exkluzívne reštaurácie.
  • Sheraton Amman Al Nabil Hotel ***** Hotel hosťom prináša pohodlné izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, reštaurácie a ďalšie.
  • Hilton Amman ***** Hotel reprezentujú štýlové a komfortné izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, reštaurácie a ďalšie.
  • Le Royal Amman ***** Hotel ponúka luxusné izby a apartmány, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, exkluzívne reštaurácie a ďalšie.
  • Amman Marriott Hotel ***** V hotel nájdete pohodlné izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, reštaurácie a ďalšie.
  • Landmark Amman Hotel & Conference Center ***** Hotel ponúka moderné a elegantné izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, reštaurácie.
  • Fairmont Amman ***** Luxusný hotel garantuje štýlové a pohodlné izby, wellness centrum, vonkajšie a vnútorné bazény, exkluzívne reštaurácie a ďalšie.

Vyššie spomínané hotely sú medzi najlepšími v Ammáne a ponúkajú rôzne možnosti pre turistov s rozličnými požiadavkami a financiami. Samozrejme, v Ammáne môžete objaviť aj kvalitné 4 či 3-hviezdičkové hotely, no aj lacné hostely, útulné penzióny, či súkromné apartmány na prenájom.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to