Azraq

Pevnosť Qasr Al Azraq / Jordansko.sk

Príroda a história na jednom mieste

Azraq je mesto v Jordánsku, ktoré sa nachádza v provincii Al Zarqa. Leží asi 100 km východne od hlavného mesta krajiny, od Ammánu. Toto malé mesto s populáciou asi 20 000 obyvateľov je známe predovšetkým svojou blízkosťou k Azraq Wetland Reserve. Inak ho tvoria dve sídla: Azraq Janubi a z oáza Azraq Shamali, kde sa nachádza aj pevnosť Qasr al Azraq. Masívna pevnosť postavená z čadičových kvádrov, ktorá bola Omaijadmi prebudovaná na púštne sídlo.

Známou sa stala vďaka pobytu Lawrencea z Arábie začiatkom 20. storočia a slúžila ako pevnosť so strategickou polohou na ochranu hraníc. To ako vyzerá dnes je zásluhou 3. storočia, kedy ju postavili ako diokleciánsku pevnosť. Oáza Azraq bola v minulosti dôležitým zdrojom vody pre obyvateľov mesta. A dodnes je miestom, kde sa môžu turisti a miestni obyvatelia chladiť a relaxovať v horúcom jordánskom podnebí.

Booking.com

Raj zvierat a rastlín

14 km na juh od Azraqu, na hlavnej ceste smerom do Saudskej Arábie, leží rezervácia divokých ohrozených zvieratShaumari Wildlife Reserve. Na ploche 22 km2 sú sústredené ohrozené a čiastočne vymreté druhy zvierat, ktoré je možné pozorovať aj zblízka. Je domovom pre rôzne druhy pôvodných živočíchov, vrátane gaziel, jámov a oryxov. Jednou z hlavných atrakcií návštevy Shaumari Wildlife Reserve je majestátny Prímorožec arabský, ktorý je kriticky ohrozeným druhom.

Prímorožec arabský / Jordansko.sk
Prímorožec arabský / Jordansko.sk

Rezervácia bola vytvorená v roku 1978. Okrem svojej rozmanitej zbierky živočíchov má tiež pekné scenérie, s kopcovitými krajinami a bohatou vegetáciou poskytujúcou ideálne pozadie pre pokojnú a tichú návštevu. Či už máte záujem o ochranu prírody alebo len chcete stráviť deň obklopení krásou jordánskej divočiny, Shaumari Wildlife Reserve je skvelou destináciou.

Prírodná rezervácia Dana

Ďalším rajom zvierat je rezervácia flóry a fauny Dana, zriadená spoločnosťou Royal Society fór the Construction of Náture (RSCN), ktorá sa nachádza asi 25 km severne od Shawbaku smerom k Wadi al-Arab. Dana je síce staré sídlo, no o to krajšie s typickými domčekmi zo skál, odkiaľ je pekný výhľad na Wadi al-Arab.

Dana Nature Reserve / Jordansko.sk
Dana Nature Reserve / Jordansko.sk

Na ploche 150 km2, smerom od hory Jebel al-Ataitah až po Wadi al-Arab, nájdeme 600 druhov rastlín, 200 motýľov, 150 druhov vtáctva, ako aj 45 druhov ohrozených zvierat. Vo Wadi al-Fidan, na území rezervácie, sa rozprestiera medená baňa postavená Rimanmi, na ktorej práci sa podieľali zajatci. Prehliadka trvá asi 3 hodinky a je možné ju absolvovať so sprievodcom.

Turistami vyhľadávaný cieľ

Azraq je tiež domovom pre mnohých historických pamiatok, vrátane starovekých hradieb a chrámov z obdobia Nabatejcov. Mesto bolo tiež sídlom britskej vojenskej základne počas prvej svetovej vojny a jeho história siaha až do obdobia starovekého Ríma. Dnes je Azraq a jeho okolie hlavným zamestnávateľom obyvateľov regiónu.

A tiež vyhľadávaným cieľom turistov, ktorí sa chcú pozrieť na históriu a prírodu v tejto oblasti Jordánska. V meste je aj niekoľko mešít a kostolov, ktoré slúžia veriacim rôznych náboženstiev. Náboženský život v Azraqu tak tiež prispieva k kultúrnej a náboženskej rozmanitosti mesta. Až budete dovolenkovať v Ammáne, zvážte návštevu tejto lokality, jej okolia.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to