Zdravie

Diagnostika Covid-19 / Jordansko.sk

Lekárske ošetrenie v Jordánsku

Lekárska starostlivosť v Jordánsku je ľahko dostupná. V prípade nešťastia, ak je ohrozené vaše zdravie alebo potrebujete odborné lekárske ošetrenie, vedzte, že Jordánsko má rozvinutý systém zdravotnej starostlivosti a kvalitné školiace programy pre lekárov. Zdravotná a lekárska starostlivosť v Jordánsku je v porovnaní s väčšinou západných krajín veľmi cenovo dostupná. Krajina má tiež vynikajúce zdravotnícke zariadenia, najmä v hlavnom meste Ammán.

Zubný zákrok / Jordansko.sk
Zubný zákrok / Jordansko.sk

Pred návštevou Jordánska by sa cestujúci mali informovať u svojho miestneho praktického lekára, aby sa uistili, že majú všetky potrebné očkovania. V Jordánsku sú niektoré choroby, ale so správnym očkovaním a liekmi môžu zahraniční cestujúci bezpečne spoznávať krajinu.

Booking.com

Očkovanie v Jordánsku

Návštevníci by sa mali uistiť, že absolvovali všetky bežné očkovania spolu s hepatitídou A a týfusom. Návštevníci by sa tiež mali nechať zaočkovať proti záškrtu a tetanu.

Očkovanie pred cestou / Jordansko.sk
Očkovanie pred cestou / Jordansko.sk

A ubezpečiť sa, že dostali MMR (očkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole) injekciu. Tí, ktorí cestujú cez krajiny infikované žltou zimnicou, musia mať aj očkovanie proti žltej zimnici.

Lieky v Jordánsku

Aby ste mali bezpečnú a bezproblémovú cestu, odporúčame vám pribaliť si základné lieky a vybavenie prvej pomoci vrátane paracetamolu, náplastí, tabliet na sennú nádchu či alergiu a repelentu proti hmyzu.

Tí, ktorí cestujú s predpísanými liekmi, by si mali byť vedomí obmedzení. Lieky by mali zostať v pôvodných škatuľkách a musíte mať pri sebe list od lekára s uvedením zdravotného stavu a liekov.

Lekárne v Jordánsku

Návštevníci môžu nájsť lekárne po celom Jordánsku, ktoré skladujú všetky potrebné vybavenie prvej pomoci, ako aj liečby prechladnutia, uhryznutia a bolesti hlavy. Návštevníci môžu tiež vyhľadať lekársku pomoc v lekárňach na pultoch, ale nie všetky lekárne majú anglicky hovoriaci personál.

Lekáreň v Ammáne / Jordansko.sk
Lekáreň v Ammáne / Jordansko.sk

Anglicky hovoriacich lekárnikov častejšie nájdete vo väčších mestách ako v malých. Návštevníci by si tiež mali uvedomiť, že lieky obsahujúce kodeín nie sú na rozdiel od západných krajín voľne predajné. Lekárne v Jordánsku nájdete v každom väčšom meste.

Zdravotné poistenie v Jordánsku

Všetci cestujúci by mali mať pred návštevou Jordánska dostatočné zdravotné poistenie. Návštevníci Jordánska by si mali zabezpečiť komplexné zdravotné poistenie, čiže nešetriť na ňom. Cestovné zdravotné poistenie, ak sa tam chystáte na dovolenku, by malo pokrývať nielen pohotovostnú liečbu, ale vždy si skontrolujte svoju politiku.

Keďže v Ammáne sú lepšie zariadenia, vo väčšine núdzových prípadov bude pacient prevezený do tohto mesta. Jordánsko má vynikajúcu národnú zdravotnú službu pre obyvateľov a núdzové ošetrenia, ktoré nevyžadujú, aby pacient zostal v nemocnici cez noc, sú pre občanov aj zahraničných návštevníkov bezplatné. Kontaktné číslo jordánskej pohotovostnej služby je 911.

Voda v Jordánsku

Pri návšteve Jordánska by sa cestujúci mali vyhnúť pitnej vode z vodovodu a namiesto toho sa rozhodnúť pre balenú vodu. Dobrou voľbou sú tiež fľaše na vodu s filtrom, ako aj čistiace tablety. Filtre a čistiace tablety je možné použiť vo vode z vodovodu a bezpečnejšou možnosťou je aj prevarená voda z vodovodu.

Voda z vodovodu / Jordansko.sk
Voda z vodovodu / Jordansko.sk

Záverečné zhrnutie

Jordánsko má kvalitné zdravotnícke zariadenia a mnoho lekární na voľne predajné lieky. Cestovatelia by si mali vždy pribaliť základnú lekárničku a zabezpečiť, aby všetky predpísané lieky boli dostatočne zabalené so správnymi dokladmi. Vo všeobecnosti je konzumácia potravín a nápojov bezpečná okrem vody z vodovodu.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to