Susedia Jordánska

Sused Jordánska - Sýria / Jordansko.sk

Izrael

Jordánsko susedí s Izraelom na západe. Jordánsko a Izrael sú spojené mnohými historickými a kultúrnymi väzbami, ale vzťahy medzi oboma krajinami boli mnoho rokov napäté kvôli konfliktu o palestínske územie. V roku 1994 bola podpísaná mierová dohoda medzi Jordánskom a Izraelom, čo viedlo k urovnaniu vzťahov medzi oboma krajinami. Dnes sú Jordánsko a Izrael spojené predovšetkým turistickými a obchodnými väzbami.

Palestína

Jordánsko susedí na západe s Autonómnou palestínskou samosprávou, ktorá zahŕňa Západný breh Jordánu a Gazu, na západe. Jordánsko tiež susedí s Izraelom, ktorý okupuje Západný breh Jordánu od roku 1967. Vzťahy medzi Jordánskom a palestínskymi územiami sú považované za dobré a Jordánsko poskytlo azyl mnohým utečencom z palestínskych území.

Booking.com

Sýria

Jordánsko susedí so Sýriou na severe. Sýria a Jordánsko sú spojené množstvom historických a kultúrnych väzieb, ale v posledných rokoch boli vzťahy medzi oboma krajinami napäté kvôli sýrskej občianskej vojne. Jordánsko ale poskytlo azyl mnohým utečencom z Sýrie a zároveň sa snažilo zachovať neutrality v tejto konfliktnej situácii.

Irak

Jordánsko susedí s Irakom na východe. Jordánsko a Irak sú spojené historickými a kultúrnymi väzbami, ale vzťahy medzi oboma krajinami boli mnoho rokov napäté kvôli irackej občianskej vojne a násilnému režimu Saddáma Husajna. V posledných rokoch sa vzťahy medzi Jordánskom a Irakom zlepšili, predovšetkým vďaka spolupráci v oblasti obchodu a turizmu.

Saudská Arábia

Jordánsko susedí s Saudskou Arábiou na juhu. Saudská Arábia a Jordánsko sú spojené historickými a kultúrnymi väzbami a vzťahy medzi oboma krajinami sú považované za dobré. Jordánsko a Saudská Arábia spolupracujú predovšetkým v oblasti obchodu a turizmu. Jordánsko je členom Spoločenstva arabských štátov, ktorého je Saudská Arábia tiež členom.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to