Doprava

Lietadlo národného jordánskeho prepravcu / Jordansko.sk

Cestná sieť v Jordánsku

Na severozápade krajiny je dobre vybudovaná cestná sieť s dĺžkou cez 8 000 km. Medzi Ammánom a Aqabou / Akabou sa tiahne najdôležitejšia cesta, Desert Highway. Aj v Jordánsku, tak ako v Európe, sa jazdí vpravo a doprava má podobné predpisy.

Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk
Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk

V obci sa jazdí 50 km/h a mimo obce 80 – 100 km/h. Časté radarové kontroly sú najmä v Ammáne. Nakoľko dopravné značky sú väčšinou dvojjazyčné, arabsko-anglické, no väčšinou len arabské, preto je orientácia zložitejšia. Väčšinou len pozdĺž hlavnej cesty, zo severu na juh, sa nachádzajú čerpadlá na pohonné hmoty, bezolovnatý benzín sa netankuje.

Booking.com

Železničná sieť v Jordánsku

Začiatkom 20. storočia bola vybudovaná železničná sieť, ktorá predstavuje okolo 600 km. Vzhľadom na veľkosť a relatívnu vyspelosť krajiny je to žalostne málo.

Železničná stanica Hejaz / Jordansko.sk
Železničná stanica Hejaz / Jordansko.sk

Takže môžeme skonštatovať, že s výnimkou železničného systému má Jordánsko rozvinutý systém verejnej a súkromnej dopravy.

Jediný prístav v Červenom mori

V jedinom prístave v Červenom mori – Aqabe / Akabe má Jordánsko prístup k medzinárodnej lodnej doprave. Z prístavu v Aqabe / Akabe premávajú lodné linky do Egypta.

Nákladná loď v Aqabe / Jordansko.sk
Nákladná loď v Aqabe / Jordansko.sk

Letiská v Jordánsku

V Jordánsku sú tri medzinárodné letiská. Na dve jordánske letiská, nachádzajúce sa v Aqabe a Ammáne, lietajú z európskych letísk viaceré spoločnosti. Národnou spoločnosťou je Royal Jordanien Airlines, ktorá lieta do krajiny z Viedne aj ďalších európskych krajín.

Letíme na dovolenku / Jordansko.sk
Letíme na dovolenku / Jordansko.sk

Vo vzdialenosti 35 km od Ammánu je medzinárodné letisko Queen Alia. Taxíkom trvá cesta do Ammánu 40 minút, z letiska je zabezpečená aj doprava autobusmi. Letecká spoločnosť Royal Wings zabezpečuje vnútroštátne lety. Lieta na trase z Ammánu do Aqaby / Akaby, kde prilietajú aj niektoré medzinárodné spoje a viaceré charterové spoločnosti. Slovenskí turisti môžu letieť do Jordánska priamo z Bratislavy.

Autobusová doprava

Na dlhšie trate v Jordánsku a aj mimo neho jazdia tzv. servisné taxíky a autobusy. Odvezú Vás aj do Iraku, Libanonu, Sýrie. Až o 50 % lacnejšie ako autobusy sú spomínané zberné taxíky. JETT disponuje veľkou a pomerne modernou flotilou bielo-modrých autobusov.

Masový turizmus / Jordansko.sk
Masový turizmus / Jordansko.sk

Tie v pravidelných intervaloch odchádzajú z hlavnej stanice Abdali (súradnice: 31°58’01.3″N, 35°54’36.5″E alebo 31.967036, 35.910140) v Ammáne do všetkých kútov krajiny. Autobusy JETT premávajú celkovo zo štyroch autobusových staníc v Ammáne, mimo centrálnej ešte z lokalít: Tabarbour, 7th Circle a Al-wehdat. Pravidelné autobusové linky chodia napríklad aj do Wádí Músa, kde stoja na parkovisku priamo pred vstupom do Petry.

Doprava taxíkom

Ak si nerezervujte v v tejto destinácii auto, potom jedinou príležitosťou prepraviť sa z miesta na miesto je prakticky pomerne lacná jazda taxíkom. Viac súkromných taxíkov je vo väčších mestách, majú žltú farbu so zelenou značkou. Bielej farby sú zberné taxíky a jazdia aj medzi dvoma mestami – len po arabsky je napísané cieľové miesto, ich cena je veľmi nízka, maximálne 0,15 JOD za km a rozdeľuje sa medzi cestujúcich.

Taxi v Ammáne / Jordansko.sk
Taxi v Ammáne / Jordansko.sk

Cena v súkromných taxíkoch je vyššia, lebo pasažier sedí sám. Vodič v tomto taxíku musí používať taxameter, po polnoci je sadzba vyššia. Pred jazdou je dobré dohodnúť sa na cene, v Ammáne sa pohybuje od 0,5 do 1,5 JOD. Ak si taxík zastavíte na ulici, bude mať obyčajne vyššiu cenu ako taxík, ktorý čaká pred hotelom. Maximálne 4 osoby môžu cestovať v jednom taxíku, vhodné je, aby na zadnom sedadle sedeli ženy.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to