Irbid

Centrum Irbidu s vežou s hodinami / Jordansko.sk

Tretie najväčšie mesto Jordánska

Irbid, tretie najväčšie mesto Jordánska, leží na severe krajiny v rovnomennej provincii, asi 100 km od Ammánu. Moderná metropola má 400 000 obyvateľov. Mesto je známe ako centrum vzdelania, má vlastnú univerzitu. Obchod a služby sú v Irbíde tiež veľmi rozvinuté. Je východiskovým bodom pre výlety do Sýrie a severného Jordánska. V Irbíde si môžete užiť množstvo histórie a kultúrneho dedičstva, vrátane starovekých rímskych a nabatejských pamiatok. Mesto je takisto známe svojimi krásnymi parkmi a záhradami, ktoré dodávajú mestu živosť a krásu.

Jej veličenstvo kráľovná Ranija al-Jasín v Irbide

Irbid je preto ideálne miesto pre turistov, ktorí hľadajú zmes modernosti a histórie v jednom meste. V Irbíde prebieha veľa kultúrnych udalostí a podujatí, vrátane trhov a festivalov, ktoré oživujú mesto počas celého roka. Obchodníci a návštevníci tu nájdu množstvo možností nákupu a jedla, vrátane tradičných jordánskych jedál a ručne vyrobených suvenírov. V meste sú k dispozícii rôzne možnosti ubytovania, ktoré vyhovujú rôznym cenovým hladinám a potrebám návštevníkov. Nájdete ich cez rôzne cestovné agentúry alebo online rezervačné systémy.

Booking.com

Ruiny antických miest Capitolias a Abila

Neďaleko Irbidu, v dedine Beit Ras, vzdialenej iba na niekoľko kilometrov sa nachádzajú zvyšky antického obchodného mesta Capitolias. Na sever od Irbidu zase ležia ruiny antického mesta Abila. Jeho osídlenie sa datuje pred 5 000 rokmi v dobe bronzovej. Archeologické výskumy sa tu robia od 80. rokov minulého storočia. Odhalili napríklad základy byzantskej baziliky zo 7. storočia. Abila vtedy slúžila ako biskupské sídlo. Rovnako tu objavíte pozostatky rímskeho osídlenia a divadla.

Mestečko Jawa

Malé mesto s ruinami zo 4. storočia pred Kristom leží na ceste do Iraku, pri hraniciach so Sýriou, v provincii Mafraq a nazýva sa Jawa. V Jordánsku je najzachovalejším archeologickým miestom z tohto obdobia.

Ruiny v Jawe / Jordansko.sk
Ruiny v Jawe / Jordansko.sk

Vykopávky sa tu začali robiť v minulom storočí, v 70. rokoch. Prehliadky tohto miesta sú však možné iba po ohlásení s miestnym sprievodcom. Často sú sťažené kvôli ceste cez púšť a blízkosti sýrskych hraníc.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to