Jerash

Rímske archeologické nálezisko v Jerashi / Jordansko.sk

Pompeje Blízkeho východu

Jerash (Džaraš) leží približne 40 km od Ammánu v provincii Jerash pri rieke s rovnomenným názvom. Je to antická Gerasa zo 6. storočia pred Kristom, nazývaná Pompejami východu. Vykopávky Gerasy patria k najväčším a najlepšie zachovalým pamiatkam Jordánska.

Hadriánov oblúk (Jerash) / Jordansko.sk
Hadriánov oblúk (Jerash) / Jordansko.sk

Najväčší rozmach zaznamenalo mesto po návšteve cisára Hadriána v 2. storočí., keď sa začala mohutná výstavba chrámov, kúpeľov a budov. Ďalšie chrámy sa postavili za vlády cisára Justiána. Mimochodom, každoročne v lete sa tu koná festival plný koncertov, folklórnych, divadelných a kultúrnych vystúpení.

Booking.com

Impozantné oválne Fórum a Cardo Maximus

Keramické centrum regiónu sa tu rozvinulo ešte v časoch Umajjovcov (Omájovcov). V roku 747 ho však pochovalo zemetrasenie a archeológovia ho objavili iba v 19. storočí. Jeho osídľovanie začalo v 70. rokoch 19. storočia. A predsa, archeologickým výskum trvá dodnes. Najkrajšia pamiatka je oválne Fórum z 1. storočia s 56 iónskymi stĺpmi, ktoré pravdepodobne slúžilo ako obchodné alebo obetné miesto.

Oválne Fórum a Cardo Maximus v Jerashi / Jordansko.sk
Oválne Fórum a Cardo Maximus v Jerashi / Jordansko.sk

Hlavná cesta rímskej Gerasy sa rozprestierala od Oválneho fóra k severnej bráne a bola dlhá 700 metrov. V ruinám Zeusovho chrámu z 2. storočia vedú schody v južnej časti Fórumu. Nad Zeusovým chrámom leží južné divadlo – amfiteáter so 4 000 miestami na sedenie, najväčšie z troch antických divadiel v Jerashi.

Chrám Zeusovej dcéry a sestry boha Apollóna

Zachovalý je aj komplex troch kostolov postavených v rokoch 529 až 533, vrátane Átria so 14 korintskými stĺpmi. Nymphánium – obrovská fontána vykladaná mramorom a štukami – symbolizovala bohatosť mesta a dostatok vody. Impozantný chrám Zeusovej dcéry a sestry boha Apollóna, bohyne Artemis, stojí len pár krokov od antickej hlavnej ulice.

Nymfeum v Jerashi / Jordansko.sk
Nymfeum v Jerashi / Jordansko.sk

Artemis bola najobľúbenejšia grécka bohyňa. Západne od Artemidinho chrámu sa nachádzala synagóga zo 4. a 5. storočia, jediné známe obradné miesto židovskej menšiny v Gerase. V roku 530 postavili nad pozostatkami synagógy katolícky kostol. História tu na návštevníkov doslova dýcha a to na každom kroku! Pri dovolenke v Jordánsku je hriechom túto lokalitu nepozrieť. Po Petre je to druhá najnavštevovanejšia pamiatky v štáte. Nečudo, že je Jerash povinnou súčasťou všetkých poznávacích zájazdov organizovaných cestovnými kanceláriami.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to