Mŕtve more

Pohľad na Mŕtve more / Jordansko.sk

Údolie Mŕtveho mora

Mŕtve more je jedinečné prírodné miesto, ktoré sa nachádza medzi Jordánskom, Izraelom a Západným brehom. Údolie Mŕtveho mora s biblickými miestami Sodoma, Gomora, Admah a Zoar je miestom najstaršej civilizácie sveta. Sú to miesta, kam sa podľa Biblie uchýlil Lót so svojimi dcérami pred skazou Sodomy.

Mŕtve more v Jordánsku / Jordansko.sk
Mŕtve more v Jordánsku / Jordansko.sk

Najhlbšie miesto sveta

Podnebie je stredozemné, vyznačuje sa horúcimi letami a miernymi zimami s teplotou okolo 25 °C. Mŕtve more je najhlbším miestom sveta, leží 400 metrov pod hladinou mora. Pre liečivé účinky ho vyhľadávajú okrem turistov aj pacienti s rôznymi kožnými a reumatickými ochoreniami. Mŕtve more je najväčšou vodnou plochou Jordánska (1000 km2), cez jeho stred prechádza hranica medzi Jordánskom a Izraelom. Z jordánskej strany Mŕtve more obopínajú 1 300 metrov vysoké Moabatínske hory, zo západnej strany sa vypínajú do výšky 1 000 metrov Judajské hory.

Booking.com

Relax v Mŕtvom mori / Jordansko.sk
Relax v Mŕtvom mori / Jordansko.sk

Mŕtve more má vysokú koncentráciu soli

Mŕtve more má vysokú koncentráciu soli (30 %) a minerálov, preto je bez života. Pre ľudský organizmus je však práve toto zloženie liečivé. V starom testamente bolo Mŕtve more označené ako Soľné. Historik Flavius Josephus ho v 1. storočí označil ako „asfaltové“ jazero. Tento prírodný asfalt z mora bol predávaný do Egypta na balzamovanie. Arabský názov Mŕtveho mora (Bahr Lut) znamená Lótovo more.

Bahenný zábal pri Mŕtvom mori / Jordansko.sk
Bahenný zábal pri Mŕtvom mori / Jordansko.sk

Vysokú koncentráciu soli pocíti každý, kto sa chce vo vode pohnúť alebo si ľahne na hladinu vody bez toho, aby sa ponoril. Minerály z Mŕtveho mora spolu s bahnom sú výnimočným kozmetickým prípravkom, ktorý robí už za pár dní s pokožkou zázraky.

Mŕtve more a bazén hotela Marriot / Jordansko.sk
Mŕtve more a bazén hotela Marriot / Jordansko.sk

V okolí Mŕtveho mora sú hotely s bazénmi so sladkou aj slanou vodou v rôznej koncentrácii, rovnako aj kliniky, kde sa liečia reumatické a kožné choroby. Najrôznejšie procedúry ponúkajú aj početné relaxačné štúdiá.

Legandárna Bethania doslova za rohom

Asi 10 km severne od Mŕtveho mora, vo Wadi al-Kharrar na východnom pobreží Jordána, leží najznámejšie miesto vykopávok. Archeológovia predpokladajú, že ide o Bethaniu, miesto, kde žil Ján Krstiteľ a kde bol pokrstený Ježiš. Odkryté boli základy kostolov, kláštorov, v kameni vyryté krstiteľnice, vodovodné systémy a viac mozaík.

Miesto krstu Ježiša Krista Jánom Krstiteľom / Jordansko.sk
Miesto krstu Ježiša Krista Jánom Krstiteľom / Jordansko.sk

Predpokladá sa, že miesto bolo v časoch Byzantskej ríše hojne navštevované a po návšteve pápeža Jána Pavla II. v roku 2000, keď boli archeologické nálezy sprístupnené verejnosti, návštevnosť z roka na rok rastie. Na východnom pobreží je už dnes vybudovaných viac komfortných viachviezdičkových hotelov s lekárskym centrom na liečenie chorôb i s možnosťou prístupu k Mŕtvemu moru.

Možno sa tu nachádzala Sodoma a Gomora

Asi 15 km za komplexom Dead Sea Salt Village sa nachádzajú horúce pramene, pri ktorých hľadal úľavu už kráľ Herodes. Je otázne, či oblasť Bab adh-Dhira a Numeira bola biblickými miestami Sodoma a Gomora, ktoré boli zničené pre hriešny život ich obyvateľov. V Biblii o zničení oboch miest stojí, že „Pán nechal na mestá Sodoma a Gomora z neba tiecť oheň a síru“ a zachránil len Lótovu rodinu.

Cintorín Bab edh-Dhra / Jordansko.sk
Cintorín Bab edh-Dhra / Jordansko.sk

Umožnil im opustiť horiace mesto, nesmeli sa však obrátiť. Lótova žena na sľub zabudla, obrátila sa a tak sa premenila na soľný stĺp. Podľa izraelských prameňov nestoja tieto mestá na severe ani na juhu Mŕtveho mora, ale práve na západnej, izraelskej strane.

Lokalita Umm el-Jimal

Na severovýchode krajiny leží mesto Umm el-Jimal, najzachovalejšie antické osídlenie v Jordánsku. Postavené je z tmavých čadičových kameňov. Dostaneme sa k nemu cez 20 km vzdialené mestečko Mafraq, ktoré leží asi 70 km severozápadne od Ammánu. Je správnym centrom rovnomennej provincie Umm el-Jimal. Kedysi bolo významnou križovatkou obchodných ciest z Jordánska a Sýrie do Iraku. V byzantských časoch bolo Umm el-Jimal rozkvitajúcim mestom s približne 5 tisíc obyvateľmi a 115 kostolmi. Dostatok vody zabezpečoval vodovodný systém a cisterny, ktoré vybudovali ešte Nabatejci.

Mesto zaniklo pri zemetrasení v roku 746. Až v 20. storočí ho začali ľudia opäť osídľovať. Vďaka čiernemu vulkanickému čadiču, použitému na stavbu budov, sú pamiatky v Umm el-Ji-male v dobrom stave. V dvojposchodových domoch sa do obytnej časti vstupovalo bočnými schodmi, prízemie sa využívalo ako maštaľ. Do mesta sa dalo vojsť 6 bránami. Severná „vodná“ brána bola pomenovaná podľa systému kilometrovej kanalizácie, ktorý privádzal vodu zo severu do centra mesta. Turistov priťahujú aj zaujímavé obytné domy a množstvo kostolov. V okolí Umm el-Jimal, pri sýrsko-jordánskych hraniciach v čadičovej púšti, sa nachádzajú ďalšie mestečká s historickými kostolmi a domami z čadiča.

V čom spočíva atraktivita Mŕtveho mora?

Záverom možno skonštatovať, že Mŕtve moreniekoľko výnimočných vlastností, ktoré pritiahli pozornosť mnohých ľudí z celého sveta:

 • Vysoký obsah soli – Mŕtve more obsahuje až 10-krát vyšší obsah soli než bežné oceány, čo umožňuje telu plávať bez námahy.
 • Liečivé vlastnosti – Mŕtve more obsahuje mnoho minerálov a solí, ktoré majú liečivé účinky na kožné ochorenia, dýchacie problémy a bolesti kĺbov.
 • Krása prírodného prostredia – okolie Mŕtveho mora ponúka nádherné scenérie a prírodné výhľady, ktoré sú obzvlášť atraktívne pre turistov.
 • Historický a kultúrny význam – Mŕtve more a jeho okolie majú bohatú históriu a kultúru, ktoré pritiahli záujem návštevníkov už po stáročia.

Všetky tieto faktory robia z Mŕtveho mora obľúbenú turistickú atrakciu pre návštevníkov z celého sveta. Dovolenka v Jordánsku pri Mŕtvom mori je top zážitok pre dospelých, ako aj deti!

Tipy na ubytovanie pri Mŕtvom mori

 • Kempinski Hotel Ishtar Dead Sea ***** Reprezentatívny hotelový rezort sústredený okolo nádherného bazéna, s priamym prístupom na pláž Mŕtveho mora.
 • Hilton Dead Sea Resort & Spa ***** Značkový hotel s top výhľadom na Mŕtve more, leží okolo nádherného bazéna a s množstvom wellnessových služieb.
 • Dead Sea Marriott Resort & Spa ***** Luxusný hotel s oku lahodiacim výhľadom na Mŕtve more, s množstvom bazénov a wellnessových služieb, ako aj reštauráciami.
 • Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa ***** Uchvacujúci hotel obkolesuje krásny bazén, pričom hotel je s priamym vstupom na pláž a do Mŕtveho mora, s wellnessovými službami a reštauráciami.
 • Holiday Inn Resort Dead Sea ***** Rozkošný hotel sústredený okolo luxusného bazéna a s bezproblémovým prístupom na pláž Mŕtveho mora, s množstvom wellnessových služieb a reštauráciami.
 • Dead Sea Spa Hotel **** Hotel obkolesuje štyri menšie bazény, má chodník až k Mŕtvemu moru, vlastnú pláž, s wellnessovými službami a reštauráciami.
 • Samarah Resort **** Hotel lokalizovaný okolo dvoch fajnových bazénov, blízko pláže a Mŕtveho mora, s wellnessovými službami a reštauráciami.
 • Comfy Stays at DeadSea Samarah Resort **** Hotel sústredený okolo nádherného bazéna. S blízkym prístupom na pláž Mŕtveho mora, s wellnessovými službami a reštauráciami.
 • Ramada Resort Dead Sea **** Elegantný hotel nachádzajúci sa okolo nádherného bazéna, neďaleko pláže Mŕtveho mora, s wellnessovými službami a reštauráciami.

Tieto hotely sú len niektoré z najlepších ubytovacích možností pri Mŕtvom mori v Jordánsku. Všetky ponúkajú rozličné úrovne luxusu a wellnessových služieb pre svojich návštevníkov. Je len na Vás, ktorý si vyberiete, voľbu neoľutujete. Dovolenku pri Mŕtvom mori môžete tiež jednoducho zakúpiť aj cez cestovnú kanceláriu.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to