Výlety / Atrakcie

Najrušnejšie miesto z celej Petry / Jordansko.sk

50 top miest krajiny alebo čo vidieť v Jordánsku

Čaká Vás dovolenka v Jordánsku? Potom si iste kladiete otázku, aký (fakultatívny, ak cestujete s CK) výlet počas pobytu absolvovať, aké atrakcie Vám môže ponúknuť táto destinácia. Začnime všeobecne známym. Kto by nepoznal najznámejšie turistické miesta v Jordánsku ako je Petra, Wadi Rum, či Mŕtve more? Jordánsko má však aj ďalšie atrakcie, oblasti vhodné na výlety a poznávanie, mnoho úžasných miest ako napríklad hrad Ajloun a Karak, prírodnú rezerváciu Dana a Shaumari, Akabský záliv, Wadi Musa, púštne hrady, roklinu Wadi Bin Hammad, ruiny v Umm Qais, tzv. kráľovskú cesta, lokalitu Pella, atď..

Jordánsko, ktoré sa nachádza priamo v srdci Blízkeho východu, má na moslimské pomery progresívny a liberálny národ. Takže je okrem odľahlých a rozsiahlych púšti, nádherných skalných útvarov a úchvatným morom, zvlášť jeho podmorským životom, posiate aj modernými nákupnými centrami, špičkovými hotelmi. Rado ponúka to najlepšie zo svojej krajiny, od históriou oviatych architektonických ruín, po svetovú ako aj domácu gastronómiu, preto sa máte na čo tešiť, až tam zavítate.

Booking.com

Červený piesok a skaly vo Wadi Rum / Jordansko.sk
Červený piesok a skaly vo Wadi Rum / Jordansko.sk

V tejto krajine úchvatnej krásy a kontrastu sa nachádzajú aj niektoré z top pamiatok svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú pre vnímavých návštevníkov potešením. Jordánsko sa môže pochváliť aj niekoľkými prírodnými rezerváciami a púštnymi hradmi, ktoré musíte preskúmať, aby ste mali zážitok na celý život. Takže sa pripravte, potešiť túžbu vo Vás, iste otvorenú či skrytú po objavovaní, pre tentokrát najväčších turistických miest v Jordánsku. My sme pre Vás na našej doméne pripravili rovno päťdesiat lokalít, hodných návštevy. Od notorický známych, až po tie, ktoré zatiaľ masovo neobjavili turisti, ktorí dovolenkujú v Jordánsku klasických 7 dní aj s pobytom pri mori. Na tejto stránke nájdete len rýchlokurz k téme. Tie najznámejšie lokality máme spracované na samostatných stránkach, na ktoré prirodzene v texte odkazujeme.

Wadi Rum

Wadi Rum je úchvatná púštna krajina známa svojimi pieskovcovými horami a bohatou skalnou formáciou. Bola prvýkrát širokej verejnosti predstavená ako scénické pozadie v slávnom filme Davida Leana Lawrence z Arabie. Tento nedotknutý zázrak prírody je tiež známy ako „The Valley of the Moon“ a to kvôli svojim priam nadpozemským výhľadom a samotnému vzhľadu a la Mesiac či Mars.

Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk
Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk

Turisti sem prichádzajú najmä preto, aby si pozreli dramatický západ slnka po dobrodružnej terénnej jazde Jeepmi cez púšť. Je tu tiež možnosť stráviť romantickú noc v stane, ktorý dodá pocit nomádskeho beduína.

Mŕtve more

Mŕtve more je jedno z najlepších miest na návštevu v Jordánsku. Práve sem prichádzajú medzinárodní ako aj domáci turisti, aby hľadali vzácne bahno bohaté na minerály, ktoré je svetoznáme svojimi terapeutickými vlastnosťami. Asi nebudete prekvapení, keď sa „dozviete“, že toto bahno sa používa aj pri výrobe kozmetiky a predáva sa za obrovské ceny.

Čítanie knihy v Mŕtvom mori / Jordansko.sk
Čítanie knihy v Mŕtvom mori / Jordansko.sk

A to vďaka svojim nespochybniteľným zdravotným výhodám. Mŕtve more sa nachádza v najnižšej časti súše na Zemi a je obľúbené pre svoju hyperslanú vodu. Prechádzka po slanom pobreží tohto mora a „plávanie“ či hranie sa s jeho „vznášajúcou“ vodou je zážitkom, ktorý si turisti vážia po celý život.

Ajlounský hrad

Tento historický hrad je jednou z najznámejších turistických atrakcií Jordánska. Ajlounský hrad sa nachádza v regióne Ajloun na severe krajiny. Hrad bol postavený v 12. storočí a bol pôvodne určený na ochranu regiónu pred križiakmi a šaracénskymi nájazdmi. Postavil ho synovec slávneho moslimského vojenského vodcu Saladina. Keďže bol vybudovaný na vyvýšenom mieste, bol a je dobre viditeľný z diaľky. Svojim návštevníkom ponúka úžasný výhľad na údolie Jordánu a okolitú púštnu oblasť.

Ajlounský hrad / Jordansko.sk
Ajlounský hrad / Jordansko.sk

Okrem toho bol hrad vystavaný tak, aby bol schopný odolať veľkým a dlhodobým útokom a bol plne vybavený na obranu. Má vskutku očarujúcu konštrukciu a dizajn. Keď vojdete dovnútra, uvidíte tu nádherné mozaiky a historickú zbrojnicu v múzeu. Dnes je Ajlounský hrad obľúbeným turistickým cieľom pre svoju krásnu architektúru a historickú hodnotu. Môžete sa tu tiež dozvedieť viac o histórii Jordánska a o tom, ako sa hrad používal počas storočí.

Hrad Karak

Hrad Karak je ďalšie obľúbené vyhliadkové výletné miesto v Jordánsku, ktoré je skvelým príkladom najlepšej vojenskej architektúry. Nachádza sa v meste Karak asi 100 km južne od Ammánu. Hrad bol postavený v 11. storočí nášho letopočtu a leží v nadmorskej výške 1300 metrov nad zemou. Je najväčším hradom v Jordánsku s obrovskými opevneniami, kobkami, tmavými komorami a stajňami s oblúkovými strechami, ktoré treba rozhodne pri jeho návšteve preskúmať.

Hrad Karak / Jordansko.sk
Hrad Karak / Jordansko.sk

Vo svojej budove má aj múzeum, ktoré oživuje boje medzi sultánom Saladinom a križiakmi. Hrad Karak bol tiež počas storočí opakovane dobytý a obnovený, čo spôsobilo, že sa stal kultúrnou a historickou pamiatkou s mnohými rôznymi architektonickými prvkami. Je mimoriadne známy aj vďaka vyrezávaným nápisom mamlúckych vojakov.

Prírodná rezervácia Dana

Dana je najväčšia prírodná rezervácia v Jordánsku. Nachádza sa v oblasti Wadi as-Sir a pokrýva približne 320 štvorcových kilometrov. V jej okolí sú veľkolepé hory a pozdĺž nich Veľká priekopová prepadlina. Rozprestiera sa od nížinnej púšte Wadi Araba až po najvyšší vrchol údolia Wadi. Je domovom širokej škály druhov zvierat a rastlín. Vrátane vzácnych druhov ako sú orchidey, ibísy a rôzne cicavce. Okrem toho je prírodná rezervácia Dana známa svojou krásnou krajinou plnou kopcov, údolí, kaňonov a hôr.

Dana - Biosférická rezervácia / Jordansko.sk
Dana – Biosférická rezervácia / Jordansko.sk

Nachádzajú sa tu trasy pre ktoré nepotrebujete sprievodcu, ale aj také, kde sa odporúča, ísť so sprievodcom, ktorý vám pomôžu pri Vašej ceste týmto čarokrásnym kútom objavovať jeho tajomstvá. Väčšinu návštevníkov táto lokalita ohromí. V priam dokonalej harmónii a pokoji tu žijú rôzne prírodné spoločenstvá. Vďaka tomu je prírodná rezervácia Dana jedným z najzaujímavejších miest pri výlete do Jordánska. Našťastie, jordánska vláda chápe potrebu ochrany a význam ekoturistiky. Projekty ekologického cestovného ruchu sa preto rozvíjajú po celej krajine.

Akabský záliv

Akabskému zálivu dominuje mesto Aqaba / Akaba, ktorá je jediným námorným prístavom Jordánska. Tak ako záliv, aj mesto sa rozprestiera na juhu krajiny. Rozvíja sa ako hlavné stredisko exportu mušlí a fosfátov. Aqaba / Akaba je dôležitým obchodným a turistickým centrom v regióne. Je to už pomaly legendárna oddychová destinácia pre turistov s azúrovo modrou morskou vodou a malebnými horami v pozadí. Považuje sa za jedno z najfotogenickejších miest v Jordánsku. Mesto a zvlášť jeho okolie je známe svojou krásnou krajinou plnou horúcich púští, vysokých hôr a údolí.

Aqaba - Verejná mestská pláž / Jordansko.sk
Aqaba – Verejná mestská pláž / Jordansko.sk

Okrem toho sa v Aqabe vyskytujú mnohé historické pamiatky, ako napríklad hrad Aqaba, mešita Al-Hussein, chrám Elissar, mestské muzeum a ďalšie. V Aqabe a jej blízkosti sa tiež rozprestiera množstvo pláži a turistických miest, ktoré ponúkajú mnoho rôznych aktivít. Môžete tu vyskúšať množstvo vzrušujúcich vodných športov, ako je vodné lyžovanie, potápanie, šnorchlovanie, alebo absolvovať výlet loďou, či užiť si rybolov. Neprehliadnuteľný je vlajkový stožiar Aqaba, ktorý je najväčší v krajine a tretí najväčší na svete. Nečudo, že sa do tejto destinácie hrnú turisti v čoraz väčšom počte, aby niečo pekné zažili a uchovali si na pobyt krásne spomienky.

Wadi Ibn Hammad

Jedno z najpôsobivejších výletných miest v Jordánsku so sviežimi palmami a visutými záhradami. Môžete tu vidieť na jednom mieste prírodné krásy Jordánska. Wadi Ibn Hammad hľadajte v severnej časti krajiny, neďaleko mesta Irbid. Wadi je známe svojimi prírodnými krásami a je obľúbeným cieľom turistov a milovníkov prírody. Lokalita je plná sviežo zelených stromov a nádherných potokov.

Je domovom rôznych rastlín a živočíchov a okolie je bohaté na kultúrne a historické pamiatky. Všetko je to lemované niekoľkými pôsobivými túrami, kde si svoje turistické zručnosti môžu vyskúšať začiatočníci, no aj skúsení turisti. Na začiatok túry sa dostanete prenajatými taxíkmi a verejnou dopravou. Východiskový bod je mesto Kerak. Vstupné do oblasti stojí 5 JOD, 10 JOD za prístup dole k vodopádom. Wadi Ibn Hammad je ideálne miesto pre pešiu turistiku s možnosťou prehliadky pamiatok v okolí.

Wadi Musa

Je útulné miesto nachádzajúce sa v južnom regióne Jordánska. Dnes je už známa aj vďaka súboru reštaurácií, obchodov, hotelov a štýlových domov. Je súčasťou Ma’an Governorate, vyrástlo neďaleko mesta Petra. Wadi Musa je vstupná brána do Petry, historického a archeologického náleziska, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Tu môžete preskúmať pieskovcový kaňon a obdivovať úchvatné hrobky, fasády, obelisky, bývalé antické ulice, slávnu Pokladnicu.

Wadi Musa v Petre / Jordansko.sk
Wadi Musa v Petre / Jordansko.sk

Volajú ju „Nový div sveta“, pretože sa objavila ako neprebádaná destinácia. Wadi Musa žije najmä medzinárodným turizmom, aj preto je plná zábavy a života s nekonečnými kaviarňami, krčmami a obchodmi. Ľudia si tu obzvlášť radi doprajú turecké kúpele v kúpeľoch, ktoré ponúkajú dokonalé omladenie. Mesto je v súčasnosti obľúbenou turistickou destináciou, lebo poskytuje na veľmi slušnej úrovni servis pre cestovateľov idúcich za pokladmi Petry. Okolie je známe svojou prírodnou krásou a je domovom rôznych rastlín a živočíchov.

Púštne hrady

Ak ste v Jordánsku, návšteva púštnych hradov by mala byť najvyššou prioritou vo vašom zozname. Ide skutočne o očarujúce miesta, ktoré rozhodne musíte navštíviť. Púštne hrady sú skupinou starobylých stavieb. Stavby boli postavené medzi 7. a 8. storočím nášho letopočtu. Skoro všetky hrady v púšti tvoria súčasť Umajjovských púštnych hradov, ktoré postavili práve vládcovia dynastie Umajjovcov. Nachádzajú sa vo východnej púštnej oblasti Jordánska a sú známe pre svoje prepracované architektonické prvky a zložité dekorácie.

Púštny hrad Qasr Kharana / Jordansko.sk
Púštny hrad Qasr Kharana / Jordansko.sk

Sú nádherným príkladom ranej islamskej architektúry a dôkazom fascinujúcej histórie tejto krajiny. V minulosti slúžili ako pevnosti, paláce, karavanové stanice a obchodné centrá. Ich jemné fresky, mozaiky, štukové rezby a ilustrácie sú inšpirované grécko-rímskymi a perzskými tradíciami. Qasr Hallabat, Qasr Kharana, Qasr Tuba a Qusair Amra je niekoľko púštnych hradov, ktoré treba v Jordánsku navštíviť. Púštne hrady sú obľúbenou turistickou destináciou a sú dôkazom bohatého kultúrneho a historického dedičstva Jordánska.

Ruiny v Umm Qais

Ide o jedno z najobľúbenejších historických miest v Jordánsku. Ruiny patria medzi najviac zachované rímske pamiatky v krajine. Toto miesto bolo kedysi známe ako staroveké mesto Gadara a bolo súčasťou provincie Decapolis. Bolo vychýrením centrum kultúry a umenia, ako aj ako miesto, kde sa stretávali filozofi a básnici. Ruiny v Umm Qais preslávilo predovšetkým divadlo, ktoré bolo postavené v 1. storočí n. l. a malo kapacitu pre približne 3 000 divákov. Divadlo je dodnes dobre zachované a je možné si ho zblízka prezrieť. Okrem divadla sú v Umm Qais tiež vidieť pozostatky rímskych cisterien, chrámov a veží.

Ruiny ponúkajú úchvatný výhľad na Golanské výšiny, ktoré sú tu najvyšším bodom v širokom okolí. Tým pádom je jasné, že lokalitu treba hľadať v severnom Jordánsku. Medzi vyhľadávane historické ruiny patrí aj kolonádová ulica, pozostatky rímskych obchodov a domov. Na hlavnej ceste sa tiež nachádzajú čadičové stĺpy a krásne hrobky. Ruiny v Umm Qais sú dnes verejnosti prístupné a slúžia ako turistická atrakcia.

Prírodná rezervácia Shaumari

Prírodná rezervácia Shaumari je lokalizovaná vo východnej časti krajiny, pri hranici so Sýriou, pár km od mokraďovej rezervácie Azraq. Slúži ako domov pre ohrozené druhy zvierat, ktoré žijú v púštnom prostredí, ale aj pre širokú škálu rastlín, vrátane mnohých ohrozených alebo zriedkavých druhov. Vznikla v roku 1975 ako chovné stredisko pre lokálne takmer už vyhynuté druhy (napr. Oryxa arabského). Rezervácia s rozlohou 22 km² je najlepším miestom na spoznávanie púštnych biotopov, najvzácnejších živočíšnych druhov.

Voľne žijúca koza / Jordansko.sk
Voľne žijúca koza / Jordansko.sk

Chovateľský výbeh Shaumari ponúka návštevníkom aj malú zoologickú záhradu pre deti, kde môžete vidieť rôzne druhy zvierat a vtákov. Je tu zriadené aj návštevnícke centrum, ktoré im poskytuje všetky podstatné informácie o prírode a divočine. Rezervácia je známa svojou krásnou krajinou a je obľúbeným cieľom pre turistov a milovníkov prírody. Rezerváciu spravuje Royal Society for the Conservation of Nature a je dôležitou súčasťou jordánskych snáh o ochranu prírodného dedičstva.

Kráľovská cesta

Ide o najobľúbenejšiu modernú tranzitnú cestu v Jordánsku, ktorá spája Akabský záliv so Sýriou. Prechádza teda celou krajinou od severu k juhu. Je vhodná pre automobily a autobusy. Jej pôvodná historická obchodná trasa stále existuje a je možné ju prejsť pešo alebo na koňovi. Vznik cesty sa datuje pred rok 3000. Nová rýchlostná cesta vedie medzi púšťou a Mŕtvym morom po centrálnej vysočine Jordánska. Táto pôvodne starobylá cesta je lemovaná prírodnými zázrakmi krajiny, čo z nej robí jedno z najatraktívnejších turistických ciest v Jordánsku, najmä, ak sa ju vyberiete spoznávať autom.

Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk
Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk

Môžete z nej odbočiť na tie najúžasnejšie historické miesta Jordánska. Spája putujúcich s mnohými zaujímavými miestami, ako sú Petra, Jerash a Madaba. Táto cesta je teda obľúbená medzi turistami, ktorí sa chcú pozrieť na krásne pamiatky a dozvedieť sa viac o starovekom Jordánsku. Trasa je posiata spomaľovačmi a niekedy sa môžu objaviť z ničoho nič. Preto sa na tejto ceste odporúča jazdiť kontrolovanou rýchlosťou. Po ceste nájdete aj niekoľko hotelov a zastávok s WC a sprchovacím vybavením, ktoré sú dobre udržiavané a hygienické.

Pella

Pella, nádherne zasadená medzi záhyby kopcov vychádzajúcich z údolia Jordánu, je jedným z najstarších miest Decapolis v Jordánsku. Je obľúbená medzi archeológmi pre svoje mimoriadne bohaté starožitnosti, bohaté náleziská. Tiež je známa ako Tabaqit Fahl, čo je súčasne aj názov oblasti. Budete tu musieť veľa chodiť, aby ste dostali „do nôh a hlavy“ obrovskú veľkosť tohto starobylého mesta.

Lokalita Pella / Jordansko.sk
Lokalita Pella / Jordansko.sk

Hlavnými atrakciami sú zvyšky gréckeho a rímskeho mesta (ruiny domu s fontánou, divadlo a niekoľko rímskych kúpeľov), ako aj byzantského kostola a križiacky hrad. Môžete dokonca preskúmať ruiny islamskej štvrte s mešitou a nádvorím. Odporúčame Vám návštevu Pellskej galérie, ktorá obsahuje zbierku artefaktov z antického mesta. Pella je ľahko dostupná z hlavného mesta Ammán a tiež z neďalekého mesta Ibrid na severe krajiny. Pella sa nachádza nad údolím Jordánu a poskytuje úžasný výhľad, najmä počas jari.

Rezervácia mokradí Azraq

Azraq – Ideálne miesto pre nadšencov prírody (hlavne pozorovateľov vtákov) a fotografov, aby si vychutnali krásu a bohatstvo flóry a fauny lokality. Rezervácia vznikla v roku 1978 za účelom zachovania územia a ochrany sťahovavého vtáctva v tejto oblasti. Je jednou z mála oblastí v regióne, kde je stále dostatok vody. Táto voda pochádza z podzemných prameňov a slúži ako cenný zdroj pre vtáky a iné živočíchy, ktoré sa tu vyskytujú. Môžete tu nájsť aj staroveké ruiny Umajjovského akvaduktu, ktorý dáva pohľad na bohatú históriu tohto miesta. V priestoroch rezervácie sa nachádza aj malé múzeum, ktoré podáva informácie o prosperujúcej minulosti mokradí v tejto oblasti.

Táto rezervácia má za cieľ nielen chrániť životné prostredie a zvieratá, ale aj vzdelávať návštevníkov o vplyve ľudskej interakcie na prírodu. Ak sa chcete zúčastniť exkurzie mokradí Azraq, je dôležité, aby ste si vopred rezervovali vstup. To môžete urobiť prostredníctvom oficiálnej stránky rezervácie alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie. Pri rezervácii budete musieť uviesť počet osôb, ktoré sa budú zúčastňovať, ako aj dátum a čas vášho návštevy. Pred návštevou rezervácie mokradí Azraq by ste sa mali dobre pripraviť. Odporúča sa mať pohodlné topánky, klobúk alebo šiltovku a dostatok vody, aby ste neboli dehydrovaný počas prechádzky po rezervácii.

Miesto krstu Ježiša Krista

Toto miesto je považované za jedno z najdôležitejších miest v kresťanskom svete a je navštevované tisíckami pútnikov z celého sveta každý rok. Navštívili ho aj traja poslední pápeži. Nachádza sa severne od Mŕtveho mora v blízkosti mesta Betánia v Zajordánsku (Al-Maghtas), približne 10 kilometrov západne od mesta Jericha. Práve tu údajne Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista a zmenil rieku Jordán na posvätnú. Je obľúbeným pútnickým miestom už od čias, keď tu Byzantínci v 5. storočí postavili kostol.

Miesto krstu Ježiša Krista Jánom Krstiteľom / Jordansko.sk
Miesto krstu Ježiša Krista Jánom Krstiteľom / Jordansko.sk

Môžete tu vidieť roztrúsené ruiny kostolov, kaplniek a kláštorov. Tiež tu bolo postavených niekoľko moderných kostolov, ktoré patria k rôznym tradíciám kresťanov. Turistov sem lákajú aj neďaleké svätyne a kostoly. Okolie miesta krstu Ježiša Krista je krásne a tiché, a pre mnohých kresťanov je to miesto, kde sa môžu pokojne modliť a meditovať. Ak sa chcete vybrať na návštevu miesta krstu Ježiša Krista, odporúča sa rezervovať si návštevu vopred.

Ma’in horúce pramene

Lokalita Ma’in horúce pramene / kúpele pozostáva zo série vodopádov a minerálnych prameňov nachádzajúcich sa medzi Mŕtvym morom a Madabou. Sú známe svojimi liečivými účinkami a krásnym prostredím. Tieto pramene sa nachádzajú asi 246 m pod hladinou mora a sú považované za jednu z úchvatných púštnych oáz na celom svete. Každoročne sem prichádzajú tisíce návštevníkov, aby si užili minerálnu vodu z týchto termálnych vodopádov. Je veľmi vhodná na liečenie rôznych kožných ochorení a svalových bolestí.

Ma’in horúce pramene / Jordansko.sk
Ma’in horúce pramene / Jordansko.sk

Vodopády pochádzajú predovšetkým zo zimných zrážok v Jordánskej vysočine a napájajú okolo 63 studených a horúcich prameňov v tomto údolí. Na tomto fascinujúcom mieste sa nachádza obrovský hotel, ktorý turistom ponúka profesionálne služby, ako je špeciálna sprcha a hydromasážny kúpeľ, bahenný zábal a podvodná masáž. Okolie termálnych prameňov Ma’in Hot Springs ponúka množstvo možností pre turistov, ktorí sa chcú pozrieť na miestne pamiatky a prírodné krásy.

Ad-Deir

Ad-Deir je jednou z top turistických atrakcií Jordánska, kde sa každoročne zhromažďujú turisti vo veľkom počte, aby boli svedkami krásy tejto monumentálnej budovy, ktorá bola v staroveku vytesaná do kameňa. Tento obrovský monument je široký 40,2 metra. Patrí do archeologického parku Petra. Kláštor sa nachádza vysoko v kopcoch severozápadne od centra tohto mesta. Je to druhá najnavštevovanejšia pamiatka v Petre, po Khazneh alebo „Pokladnici“.

Kláštor Ed Deir Petra / Jordansko.sk
Kláštor Ed Deir Petra / Jordansko.sk

Budete úplne ohromení, keď uvidíte, ako dobre je toto miesto zachované bez náznaku poškodenia pamiatky. Okrem toho je kostol obklopený množstvom menších kostolov a kláštorov, ktoré sú tiež veľmi krásne. Môžete si tu tiež pochutnať na báječných pochúťkach a zažiť skvelý zážitok z prehliadky mesta. Pre extra dávku dobrodružstva sa môžete dokonca vydať na túru do kláštora Al-Deir, ktorý je skvelým miestom na návštevu v Petre. Ad-Deir je ideálnym miestom pre turistov, ktorí hľadajú krásne prírodné prostredie a duchovnú obnovu.

Al Khazneh / Pokladnica

Pokladnica / Al Khazneh je nielen jedna z najznámejších antických pamiatok v Jordánsku (nachádza sa v blízkosti mesta Petra), ale aj jedna z najvýznamnejších rímskych architektonických pamiatok sveta. Je to hlavná atrakcia v Petre, ktorú nemožno vynechať počas dovolenky v Jordánsku, návštevy tejto destinácie. Veľký kamenný chrám bol vybudovaný v 1. storočí p. n. l., pričom si svoj impozantný vzhľad a bohaté dekorácie zachoval do dnešných dní.

Khazne al-Firaun v Petre / Jordansko.sk
Khazne al-Firaun v Petre / Jordansko.sk

Al Khazneh je vytesaná do skaly, má veľké portály, klenby a stĺpové sály, ktoré sú pokryté ornamentmi a reliefmi. Návštevníci si môžu pozrieť na jej krásu zvonka, ale aj zvnútra. V roku 1985 bola pamiatka vyhlásená za svetové dedičstvo, ako jeden z najkrajších chrámov sveta. Nájdete tu dvojičky Polluxa a Castora, gréckych polobohov, ktoré sú umiestnené v prednej časti. Bola zobrazená aj vo filme o Indianovi Jonesovi.

Al-Siq

Mystická „chodba“, ktorá vedie návštevníkov do Petry. Vznikla v dôsledku erózií, lámania pohoria, vďaka tektonickým silám pôsobiacim tisícročia. Kaňon Al-Siq je viac ako 2 km dlhý a v niektorých miestach sa rozširuje na šírku až 80 metrov. Je to nádherné miesto plné rozmanitosti flóry a fauny. Návštevníci sa radi prechádzajú touto roklinou, kde sa nad ich hlavami týčia vysoké múry a nával čerstvého vzduchu upokojuje ich zmysly.

Kaňon Siq / Jordansko.sk
Kaňon Siq / Jordansko.sk

Prechádzka týmto koridorom je mimoriadne vzrušujúca nielen kvôli historickým pokladom, ktoré počas prechádzky odhalíte, ale aj vďaka jedinečným geologickým útvarom, ktorých ste svedkami na každom kroku. Navštívte kaňon Al-Siq počas svojej dovolenky v Jordánsku, je to skutočne nezabudnuteľné miesto a s ním spojený magický zážitok.

Veľký chrám v Petre

Je to nádherný monumentálny komplex, leží južne od Kolonádovej ulice v Petre, ktorý dal postaviť Aretas IV., kráľ Nabatejcov. Eklektická architektúra tohto chrámu priťahuje každoročne tisíce turistov, čo z neho určite robí jedno z najlepších miest na návštevu v Jordánsku. Nie je jasné, či bol komplex náboženskou alebo administratívnou budovou a – ak bol skutočne náboženský – ako presne fungoval alebo akému božstvu bol zasvätený. Na sochách tohto bývalého chrámu je celkom evidentné použitie fresiek, hláv slonov a bieleho mramoru.

Veľký chrám v Petre / Jordansko.sk
Veľký chrám v Petre / Jordansko.sk

Môže sa tiež pochváliť najväčšou fasádou s krásnou šesťhrannou dlažbou. Bolo tu vybudované aj divadlo, ktoré mohlo hostiť približne 600 ľudí. V architektúre „Veľkého chrámu“ zohráva významnú úlohu aj vodné hospodárstvo, pretože sa tu našli dve veľké cisterny. Tento chrám prešiel rekonfiguráciou v prvom storočí, jeho osud nakoniec spečatilo silné zemetrasenia. Ak sa budete niekedy nachádzať v Petre, určite by ste si nemali nechať ujsť návštevu Veľkého chrámu (Great Temple).

Kráľovské hrobky

Toto pôsobivé pohrebisko je jedným z najčarovnejších miest v Petre so sviežou zeleňou a čarovnou prírody. Pôvodne to bolo pohrebisko nabatejského kráľa Malicha II., no neskôr bol tento palác premenený na kostol a potom na veľkolepú hrobku. Dané miesto úplne stratilo svoje čaro počas stredoveku a to v dôsledku erózie, ale teraz je zrekonštruované a stojí vysoko ako svedectvo dávnych čias.

Kráľovské hrobky v Petre / Jordansko.sk
Kráľovské hrobky v Petre / Jordansko.sk

Pozostáva z kamenných komôr a klenutých striech. Aby ste sa dostali na toto miesto, musíte vyliezť cez niekoľko schodov, pretože je postavené na úbočí hory. Pre všetkých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a duše so silným srdcom, je to jedno z najlepších miest na návštevu v Jordánsku.

Qasr al-Bint

Ak hľadáte jeden z najkrajších chrámov v Petre, potom Qasr al-Bint by mal byť pre vás definitívnou zastávkou. Je to 23 metrov vysoká stavba, ktorú koncom päťdesiatych rokov vykopala a zreštaurovala Britská škola archeológie a teraz v nej pokračuje Ministerstvo starožitností Jordánska.

Nabatejský chrám Qasr al-Bint / Jordansko.sk
Nabatejský chrám Qasr al-Bint / Jordansko.sk

Tento chrám, obklopený ohradným múrom a peribolom, postavili Nabatejci v roku 30 pred Kristom. Severná fasáda chrámu je v štýle Tetrastyle in Antis a potom je spojená s nádherným mramorovým schodiskom. Chrám bol zasvätený Dhu-Sharovi a jeho panenskej matke al-Udda-Aphrodite. V centrálnej kaplnke vo vnútri to potvrdzujú grécke nápisy a modly.

Múzeum Petra

Máte záujem dozvedieť sa niečo o bohatej histórii a kultúre Petry? Ak áno, v múzeu v Petre budete mať možnosť vystopovať jej korene, pretože práve tu nájdete jej najväčšie skvosty minulosti. Prezentuje viac ako 250 artefaktov, nájdených v Petre a jej okolí, ktoré zobrazujú históriu tohto mesta a zobrazujú život Nabatejcov, ktorí v minulosti vládli Petre. Ponúka to, čo v Archeologickom parku, v exteriéroch, neuvidíte. Toto je miesto, kde môžete zažiť región Petra v priebehu času od doby kamennej až po súčasnosť, kde môžete objavovať skryté tajomstvá starovekého mesta a ľudí, ktorí v ňom žili.

Muzeum v Petre / Jordansko.sk
Muzeum v Petre / Jordansko.sk

Múzeum v Petre ponúka aj interaktívne digitálne značenie, audiovíziu s 3D CG animáciou a modely pamiatok založené na nedávnom archeologickom výskume. Jeho Veličenstvo kráľ Abdullah II. položil základný kameň múzea Petra 17. októbra 2014 a otvoril múzeum v Deň svetového dedičstva, 18. apríla 2019. Výstavbu a prípravu Múzea v Petre realizoval Regionálny úrad pre rozvoj a cestovný ruch v Petre v spolupráci s japonskou vládou.

Rímske divadlo v Ammáne

Bezpochyby je toto antické divadlo hlavný vrchol Ammánu, ktorý bol postavený v 2. storočí odrezaním severného okraja kopca. Rovnako sa považuje za jedno z najlepších miest na návštevu v Jordánsku. Je to mimoriadne obrovský amfiteáter s kapacitou okolo 6000 ľudí naraz. Keď sa tu organizujú koncerty alebo iné pódiové predstavenia, divadlo je úplne preplnené domácimi aj medzinárodnými turistami. V roku 1957 prešiel rekonštrukciou a teraz je vo veľmi dobrom stave.

Ammánske divadlo / Jordansko.sk
Ammánske divadlo / Jordansko.sk

Toto divadlo slúži aj ako pôsobivá pripomienka rímskej Philadelphie. Ide o unikátny kultúrny klenot. Okrem toho je divadlo obklopené mnohými inými historickými pamiatkami a zaujímavosťami, takže je to skvelé miesto na prehliadku pre návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o dejiny a kultúru regiónu. V súčasnosti je divadlo v Ammáne jedným z najvýznamnejších turistických atrakcií Jordánska a jeho návšteva je neodmysliteľnou súčasťou akéhokoľvek výletu do tejto krajiny.

Citadela v Ammáne

Citadela v Ammáne je historická pevnosť, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Jordánska. Bola postavená na kopci v meste a preto poskytuje panoramatický výhľad na mesto a okolie. Citadela bola pôvodne postavená v 7. storočí pred naším letopočtom a bola opakovane rekonštruovaná a prispôsobovaná počas storočí. V tejto citadele sa nachádzajú starobylé stavby a architektonické ruiny, ktoré boli dobre zachované, aby si ľudia uvedomili históriu a kultúru Ammánu.

Citadela v Ammáne / Jordansko.sk
Citadela v Ammáne / Jordansko.sk

Nájdete tu aj ruiny Herkulovho chrámu. Ďalšou pozoruhodnou pamiatkou je Umajjovský palác, ktorý bol postavený v 8. storočí a teraz je v úplne zničenom stave. Nachádza sa v ňom aj byzantský kostol, ktorý sa datuje približne do 5. storočia nášho letopočtu, a Národné archeologické múzeum so zaujímavou zbierkou artefaktov z rôznych období Jordánska.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to