
Jordánsko – cestovné odporúčanie MZVEZ SR
Stupeň cestovného odporúčania pre Jordánsko sa dlhodobo nemení. Stále platí odporúčanie: 1. stupeň – varovanie (výstraha). Toto odporúčanie vydáva a pravidelne aktualizuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Hlavné turistické destinácie s významnými národnými pamiatkami sú považované za bezpečné pre pohyb a pobyt. Skupina viac ako piatich osôb a jej organizovaný pohyb po turistických pamiatkach je podmienený sprievodom miestneho autorizovaného sprievodcu.
Relatívne bezpečná krajina
Jordánsko je turisticky atraktívna a v súčasných podmienkach aj relatívne bezpečná krajina. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov však nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde v regióne Blízkeho východu.

Bezpečnostné zložky však uplatňujú nevyhnutné opatrenia na zníženie ich pravdepodobnosti. Po útokoch, ku ktorým došlo v predchádzajúcich rokoch, zaviedli sprísnené bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty. Stáva sa, že niekedy je potrebné vyhľadať pomoc polície alebo bezpečnostných zložiek. Neváhajte tak urobiť, ak je to nevyhnutné.
Opatrnosť, obozretnosť, dodržiavať usmernenia
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) odporúča v Jordánsku zachovávať opatrnosť najmä v časoch a na miestach, kde sa zhromažďujú väčšie počty ľudí. Treba sa vyhýbať prípadným demonštráciám alebo protestom miestnych obyvateľov. Obozretnosť je potrebné zachovávať tiež v okolí mešít, hlavne počas hromadných piatkových modlitieb.

Zbytočne sa netreba zdržiavať v blízkosti vládnych budov a armádnych objektov, nefotiť ich a zvážiť návštevu nočných podnikov a barov. Je potrebné zvýšiť opatrnosť na miestach s vysokou koncentráciou ľudí (napr. turistických a nákupných centrách). V každom prípade dodržiavať usmernenia a pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.
Necestovať do pohraničných oblastí
MZVEZ SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do pohraničných oblastí Jordánska so Sýriou a Irakom. V pohraničných oblastiach so Sýriou stúpa počet ozbrojených stretov jordánskej armády s pašerákmi drog a utečencov. Rovnako neodporúčame návštevu utečeneckých táborov.

Pri cestách do odľahlejších vidieckych oblastí je potrebné zvýšiť opatrnosť, prípadne sa najať miestneho sprievodcu. Z bezpečnostných dôvodov sú na početných miestach krajiny kontrolné stanovištia jordánskej armády, na ktorých kontroluje identitu cestujúcich.
Jordánsko je moslimskou krajinou
Cestujúci by mali mať pri sebe vždy cestovný pas, prípadne jeho kópiu. Prístup k cudzincom je všeobecne veľmi priateľský, no netreba zabúdať, že Jordánsko je moslimskou krajinou.

Tomu treba prispôsobiť správanie, oblečenie, či prípadnú konzumáciu alkoholu (na verejnosti sa neodporúča vôbec). Jednoznačne odporúčame rešpektovať miestne zvyky a kultúrne tradície.
Skupina jedine s miestnym sprievodcom
Skupina viac ako piatich osôb sa považuje za turistickú skupinu a jej organizovaný pohyb po turistických pamiatkach je podmienený sprievodom miestneho autorizovaného sprievodcu, resp. jordánskej cestovnej kancelárie. Nedodržanie tohto pravidla môžu miestne úrady sankcionovať. Ak sa rozhodnete pre cestovanie so sprievodcom v Jordánsku, odporúčame Vám vopred si rezervovať svoj výlet a zistiť, čo je zahrnuté v cene.

Profesionálni sprievodcovia v Jordánsku sú dobre informovaní o histórii a kultúre krajiny a môžu Vám pomôcť získať lepšie pochopenie o tom, čo vidíte a zažijete počas svojej cesty. V istom zmysle, skôr nepriamo, Vám ich spoločnosť zvyšuje Vašu bezpečnosť pohybu v krajine. Cestovanie so sprievodcom v Jordánsku je v celku bezpečné, ak sa správne pripravíte a dodržiavate bezpečnostné opatrenia. Ako pri každej ceste do zahraničia, je dôležité byť si vedomí miestnych bezpečnostných rizík a snažiť sa im vyhnúť.
Konzulárna asistencia
V Jordánskom hášimovskom kráľovstve je akreditovaný Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky so sídlom v libanonskom Bejrúte. Odkiaľ je občanom Slovenskej republiky v prípade potreby poskytovaná konzulárna asistencia s obmedzeniami vyplývajúcimi z geografickej vzdialenosti a limitovaného dopravného spojenia. Generálny honorárny konzulát Slovenskej republiky, ktorý sídli v hlavnom meste v Ammáne, je pripravený poskytnúť základnú konzulárnu pomoc: +962 6 465 76 51
V prípade núdze
Ak sa ocitnete v núdzi, môžete ako občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Bejrúte: +961 81 313 423 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.
Dobrovoľná registrácia pred cestou
Zároveň odporúčame, aby slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.