Kerak

/ Jordansko.sk

Provincia Kerak

Provincia Kerak (Karak) leží asi 20 km na juhovýchod od Mŕtveho mora. Je jedna z 18 provincií v Jordánsku, nachádzajúca sa na juhozápade krajiny. Má rozlohu približne 3 000 km² a je domovom pre viac ako 150 000 obyvateľov. Oblasť Kerak je známa svojimi historickými pamiatkami, ktoré svedčia o dlhej a bohatej histórii tohto regiónu. Okrem nich sa provincia Kerak pýši aj prírodnými krásami. Úchvatná je samotná púštna krajina, no aj vodopády na jej území. Navyše je tiež domovom niekoľkých termálnych prameňov, ktoré lákajú turistov z celého sveta.

Impozantný pohľad z hradu Kerak / Jordansko.sk
Impozantný pohľad z hradu Kerak / Jordansko.sk

Ekonomika Keraku je založená predovšetkým na poľnohospodárstve, turistickom ruchu a ťažbe nerastných surovín. Poľnohospodárska produkcia zahŕňa ovocie, zeleninu a obilniny, zatiaľ čo turistický ruch prináša do regiónu príjmy z ubytovania a predaja suvenírov. V regióne je vysoká úroveň vzdelania a zdravotnej starostlivosti, čo je dôležité pre rozvoj a prosperitu oblasti.

Booking.com

Legendárny križiacky hrad Kerak

Ak máte radi stredovek, hrady, tak ste v Keraku na správnom mieste. V hlavnom meste provincie s rovnakým názvom nájdeme veľkolepú pamiatku, križiacky hrad z 12. storočia, ktorý slúžil ako pevnosť na ochranu Jeruzalemského kráľovstva. Je to jeden z najväčších hradov v Levante. Počas storočí bol hrad Kerak svedkom mnohých vojnových konfliktov a bojov, ale aj pokojného obdobia prosperity. Dnes je hrad Kerak vyhľadávanou turistickou atrakciou, pričom návštevníci si môžu prezrieť jeho zachovalé komnaty, veže a klenby.

/ Jordansko.sk

Obrovský hrad má štyri poschodia a 200 metrov dlhý dvor. V spodnej časti dvora sa nachádza archeologické múzeum. Vystavené sú v ňom nálezy z doby železnej i bronzovej, ako aj keramika a predmety z rímskeho a byzantského obdobia. Oproti múzeu je vchod do podzemnej klenbovej sály dlhej 80 metrov. V kombinácii s fascinujúcim výhľadom na okolitú krajinu a pozoruhodnými architektonickými prvkami, hrad Kerak predstavuje jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre každého návštevníka Jordánska. Pod hradom vidieť učupené malé domčeky a obchodíky s kaviarničkami. Dokonale odrážajú život tohto arabského mestečka. Tam viete nájsť aj ubytovanie, ak sa chcete v oblasti zdržať dlhšie.

Biblická lokalita známa ako Ár alebo Ar-Moab

Severne od Keraku je osídlenie Rabba, v biblii známe ako Ár alebo Ar-Moab. Podľa starého testamentu v ňom žilo veľa obyvateľov a boli vysokého vzrastu. V čase šírenia kresťanstva sa miesto stalo biskupským sídlom. Z tohto obdobia sa žiaľ veľa pamiatok nezachovalo.

Biblická lokalita Rabba / Jordansko.sk
Biblická lokalita Rabba / Jordansko.sk

Málo zostalo aj z neskoro románskeho kostola z 2. a 3. storočia. Pozostatok cesty dokazuje, že pred 1 600 rokmi sa vstupovalo z hradskej priamo do kostola. Zachoval sa tiež nápis o tom, že v časoch existencie chrámu vládli dvaja cisári, Dioklecián a Maximilián. Ich sochy stáli pravdepodobne pred vstupom do chrámu.

Miesto kde sa prelievala neraz krv…

Asi 5 km od Keraku smerom na Desert Highway sa nachádzajú pozostatky niekdajšieho rímskeho vojenského tábora. V dedinách Mu’tah a Al Mazar južne od Keraku sa v 6. storočí odohrali boje medzi byzantskými a moslimskými vojskami.

Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk
Ceste smerom na Karak / Jordansko.sk

Na mieste niekdajších hrobov stojí na pamiatku tejto udalosti mešita. Ruiny nabatejského chrámu z 2. storočia nájdeme v dedinke Dhat Ras, južne od Maza-ru.

Chrámový komplex Khirbet et-Tannur

Základy chrámového komplexu Khirbet et-Tannur, ktorý postavili Nabatejci, nájdeme v provincii Tajila, na južnej strane Wadi al-Hasa. Chrám bol objavený v 30. rokoch minulého storočia a archeologické výskumy dokazujú, že pochádza z 2. storočia. Postavený a prestavovaný bol v troch rôznych obdobiach, aj s obetným oltárom.

Medailón z Khirbet et-Tannur / Jordansko.sk
Medailón z Khirbet et-Tannur / Jordansko.sk

Vzácny stavebný prvok, ktorý bol pôvodne umiestnený pri vchode, sa dnes nachádza v Archeologickom múzeu v Ammáne a v Múzeu umenia v Cincinnati (USA). Pozostáva zo šiestich medailónov s vyobrazením božstiev. Oko nadmernej veľkosti a štylizované vlasy postáv na medailónoch boli typickým znakom staronabatejského umenia.

Čo dodať záverom?

Záverom možno povedať, že provincia Kerak je skvelým miestom na návštevu, a to tak pre milovníkov histórie, prírody, ako aj pre tých, ktorí hľadajú pokoj a pohodu. Ponúka širokú škálu možností pre výlety a aktivity v okolí. Objavte v sebe Baliana z Ibelinu a vydajte sa sami, či s cestovnou kanceláriou po stopách stredovekých rytierov, križiakov do Svätej Zemi, dnes Hašemitského kráľovstva!

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to