Kolíska civilizácie

Palmy, krátke piesočnaté pláže, koralové pobrežie, dovolenková pohodaJordánske Hašemitské kráľovstvo je krajinou regiónu nazývaného „kolíska civilizácie“. Nachádza sa na Blízkom východe a väčšinu jeho povrchu pokrýva púšť. Na juhu sa dotýka Aqabského zálivu, vďaka čomu má prístup k Červenému moru dlhý 26 km a so svojím západným susedom Izraelom sa delí o Mŕtve more, ktoré je okrem iného najnižším bodom pevniny na svete. Dovolenka v Jordánsku je zážitok,

Divadlo pod holým nebom / Jordansko.sk
Divadlo pod holým nebom / Jordansko.sk

Nájdete tu kus tajomnej a fascinujúcej histórie, horúci červený piesok a nádherné hotelové piesočnaté pláže s palmami v Aqabe. V minulosti patrila táto krajina do Osmanskej ríše, po jej rozpade na konci prvej svetovej vojny sa stala súčasťou britského mandátu. V roku 1921 čiastočne prebrala kontrolu rodina Hašemitovcov a v roku 1946 bolo už kráľovstvo nezávislé. Jordánsko je po Saudskej Arábii iba druhou krajinou v tomto regióne, ktorá nesie v oficiálnom názve meno vládnuceho rodu.

Miesta, ktorá treba vidieť

Ammán

Mrakodrapy v Ammáne / Jordansko.sk
Mrakodrapy v Ammáne / Jordansko.sk

Hlavné mesto krajiny, rušná a moderná metropola s atraktívnym historickým centrom, kde sa nachádza známa Citadela. Je dobrým východiskovým bodom pre spoznanie niektorých top lokalít severného Jordánska. Napríklad tzv. púštnych hradov v okolí Ammánu.

Booking.com

Mŕtve more

Pobrežie Mŕtveho mora / Jordansko.sk
Pobrežie Mŕtveho mora / Jordansko.sk

Mŕtve more je vlastne jazero, slané a bezodtokové, položené 397 m pod úrovňou mora. Vodu mu dodáva rieka Jordán, ktorá sa sem vlieva.

Petra

Jordánska zástava v Petre / Jordansko.sk
Jordánska zástava v Petre / Jordansko.sk

Starobylé mesto Petra je kompletne vytesané do pieskovca. Má špecifickú farbu, prevažne ružovú a vchádza sa doňho mohutným úzkym kaňonom, na ktorého konci sa nachádza najvzácnejší skvost mesta, tzv. Faraónova pokladnica.

Wadi Rum

Beduíni v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk
Beduíni v púšti Wadi Rum / Jordansko.sk

Krásny kus púšte, s horúcim červeným pieskom, zvláštnymi skalnými útvarmi a pevnosťou Lawrencea z Arábie, to je slávna Wadi Rum. Je to aj miesto nakrúcania rovnomenného filmu, či filmu o Indianovi Jonesovi.

Jerash

Stĺporadie v Jerashi / Jordansko.sk
Stĺporadie v Jerashi / Jordansko.sk

Najzachovalejšie grécko-rímske mesto na svete Jerash s dvoma rímskymi divadlami a „tisícom šepkajúcich stĺpov“ nachádzajúce sa približne 50 km severne od hlavného mesta.

Vrch Nebo

Hora Nebo / Jordansko.sk
Hora Nebo / Jordansko.sk

Je miesto, odkiaľ Mojžiš prvýkrát zazrel „Zasľúbenú zem“. Z jeho vrcholu budete mať výhľad na Mŕtve more, Jericho, Kumran, svätú rieku Jordán a miesto, kde bol Ježiš Kristus pokrstený Jánom Krstiteľom.

Veci, ktoré treba vedieť

Jordánsko je moslimská krajina. Jej obyvatelia rešpektujú kultúru cudzincov – turistov, ktorí sem prichádzajú, preto je dôležité, aby aj turisti rešpektovali miestne zvyky. Nedostanete tu žiadne bravčové mäso, za všetky služby v reštauráciách či hoteloch personál očakáva určitú peňažnú odmenu, tzv. bakšiš, ženy by nemali chodiť vyzývavo oblečené.

Zahalená jordánska žena / Jordansko.sk
Zahalená jordánska žena / Jordansko.sk

V regióne, v ktorom sa nachádza, je Jordánsko jednou z najbezpečnejších krajín s nízkou kriminalitou. Napriek tomu sa neodporúča pohybovať sa po krajine voľne, mimo turistických stredísk a bez sprievodcu. Pri nákupoch je možné zjednávať cenu s predajcami. Platí to najmä pri nákupe suvenírov.

Pobrežie v Aqabe / Jordansko.sk
Pobrežie v Aqabe / Jordansko.sk

Odporúčame využívať iba pláže, ktoré prislúchajú k jednotlivým hotelom, nakoľko verejné pláže nie sú pre turistov upravované. V prípade, že ste ubytovaní v hoteli bez vlastnej pláže, za vstup na inú hotelovú pláž si pripravte poplatok min 10 JOD/osoba/deň.

Voda z vodovodu / Jordansko.sk
Voda z vodovodu / Jordansko.sk

Nepite vodu z vodovodu, fľašu 1,5 I vody kúpite za cca 500 filsov. Očkovanie nie je potrebné, odporúčame vziať si malú lekárničku pre prípad potreby. Dôležitá je účinná ochrana pred slnečnými lúčmi.

Teplota

Vďaka stredomorskému podnebiu sú teploty v Jordánsku priaznivé po celý rok. Ak pocestujete do krajiny medzi marcom a októbrom, bude na Vás čakať počasie aké býva u nás v lete. Jordánsko má cez 300 slnečných dni v roku.

Letoviská

Aqaba

Tala Bay Aqaba / Jordansko.sk
Tala Bay Aqaba / Jordansko.sk

Letovisko Aqaba leží na pobreží Červeného mora a vyhľadávané turistami z rozličných krajín. Môžete tu objavovať bohatý a krásny podmorský svet, navštíviť historickú pevnosť v širšom centre, nakupovať suveníry alebo si len tak vychutnávať horúce slnko na pláži.

Mŕtve more

Bahenný zábal / Jordansko.sk
Bahenný zábal / Jordansko.sk

Mŕtve more je stáročia známe svojimi liečivými a omladzujúcimi účinkami a taktiež svojou vysokou slanosťou, vďaka ktorej má more schopnosť nadnášať. Nedá sa v ňom plávať v pravom slova zmysle, no ani utopiť!

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to