Deň nezávislosti ako deň rekordov

Deň nezávislosti Jordánskeho hášimovského kráľovstva, ktorý sa oslavuje 25. mája je mimoriadnou príležitosťou pre každého Jordánca na celom svete osláviť tento sviatok zdieľaním úžasných svetových rekordov, ktoré boli v krajine vytvorené, či prekonané. Poďme si teda predstaviť nejaké jordánske rekordy, na ktoré sú v Jordánsku pyšny.

Najväčší falafel na svete

Ak sa chystáte zlomiť svetový rekord, tak prečo to neurobíte tak, že si uvaríte 130 cm priemer niečoho, čo (no, väčšina z nás) jeme radi? Slávny blízkovýchodný snack pripravilo 28. júla 2012 desať šéfkuchárov pracujúcich v hoteli Landmark v Ammáne. Ich falafel vážil 74,75 kg, čo ho nepochybne kvalifikovalo na zápis do oficiálnej Guinnessovej knihy rekordov.

Rekord vydržal 7 rokov, aby bol opäť prekonaný v Jordánsku. V máji 2019 sa v rezorte Hilton Dead Sea Resort & Spa pri Mŕtvom mori podarilo vytvoriť nový svetový rekord, najväčší falafel s hmotnosťou 101,5 kg. Uvarenie obrovského jedla trvalo tímu 45 minút. Pre predstavu veľkosti falafelu je tento rekordman približne ťažší ako 16 bowlingových gúľ dokopy!

Booking.com

Ulica Al-Khalidi

Hoci sa oficiálne nespomína ako svetový rekord, ulica Al-Khalidi s dĺžkou 1,3 km by mohla byť ulicou, na ktorej sa nachádza najviac zdravotníckych zariadení a kliník v celosvetovom meradle – podľa Walida Al-Ma’aytaha, riaditeľa marketingu v nemocnici Al-Khalidi (KHMC) – po počte kliník na ulici Harley Street v Londýne. Na ulici sa nachádza viac ako 500 lekárov rôznych špecializácií, vďaka čomu je ulica Al-Khalidi srdcom (prepáčte slovnú hračku) lekárskeho centra v Ammáne.

Väčšina internetových kaviarní na ulici

Ďalšia zmienka o Jordánsku v Guinessovej knihe rekordov patrí spojeniu internetu a kaviarne. Univerzitná ulica v Irbide si vyslúžila svoje jedinečné miesto vo svetových rekordoch ako ulica s najväčším počtom internetových kaviarní na svete. So 150 internetovými kaviarňami, ktoré sa nachádzajú na ulici menšej ako jeden kilometer!

Mostafa Salameh

Málokto môže povedať, že vyliezol na Mount Everest a ešte menej ľudí by mohlo povedať, že prešli od najnižšieho po najvyšší bod na zemi, t.j. od Mŕtve mora po Mount Everest. Jordánsky horolezec Mostafa Salameh je jedným z týchto mála ľudí.

Jordánsky horolezec Mostafa Salameh / Jordansko.sk
Jordánsky horolezec Mostafa Salameh / Jordansko.sk

Mostafova dlhodobá expedícia (Explorers Grand Slam), ktorá z neho urobila jedného z takmer 20 ľudí na svete, zahŕňa zdolanie všetkých 7 vrcholov sveta a pokrytie oboch pólov. A zlyžovanie Grónska od severu na juh.

Najväčšia piesková štruktúra

Jordánsko si pripomenulo 200. výročie znovuobjavenia obdivuhodného mesta Petra postavením najväčšej pieskovej „stavby“ vo fľaši na svete. Väčšina turistických lokalít v Jordánsku má obchody, ktoré sa špecializujú na výrobu týchto malých pieskových štruktúr v sklenených fľašiach.

Suvenír z dovolenky / Jordansko.sk
Suvenír z dovolenky / Jordansko.sk

Tieto výrobky vo forme „hand made“ sú aj súčasťou domácnosti ľudí v tejto krajine. Nie je teda prekvapením, odkiaľ sa Jordánska rada pre cestovný ruch inšpirovala.

Futbalový zápas v najnižšej nadmorskej výške

Ako jeden z najznámejších a najobľúbenejších športov má futbal veľa rekordných úspechov, ktoré dosiahli tímy, profesionálni hráči a freestyleri. Náš ďalší rekordér však urobil niečo nové. Rovnaké hracie pole dokázalo prekonať rekord v najnižšej nadmorskej výške futbalového zápasu, pretože sa odohral 326 metrov pod hladinou mora. Zápas sa hral v Ghawr as-Safi / Ghor es-Safi v Jordánsku s dvoma tímami zloženými z hráčok z mnohých krajín ako USA, Veľká Británia, Jordánsko, Bahrajn, Tunisko, Egypt a mnoho ďalších. Equal Playing Field je nezisková organizácia, ktorá spochybňuje rodovú nerovnosť a zároveň podporuje rozvoj športu pre ženy v športe. Zápas sa odohral ešte v apríli 2018 s konečným hvizdom pri stave 4:2.

Najdlhší umelý sklz, šmýkačka

Jordánsko je krajina bohatá na históriu s krásnou krajinou. S cieľom poukázať na kráľovstvo ako zábavnú turistickú destináciu, operátor mobilnej siete Orange Jordan spolu so Ziyad Mazzawi Corporation a Monaco Business vyvinuli a zorganizovali vzrušujúce rekordné podujatie! Výsledkom tejto udalosti bol nový svetový rekord pre najdlhší sklz, šmýkačku v histórii, ktorý meral ohromujúcich 611,7 metrov.

Pre predstavu, šmýkačka je takmer taká dlhá ako dubajská Burj Khalifa, najvyššia budova, ktorá má výšku 828 metrov. Šmykľavka bola vyrobená z tenkej plastovej fólie, ktorá bola pokrytá vodou, aby bola čo najšmykľavejšia.

Najstarší chlieb na svete

Po predstavení jordánskych úspechov od jedla, športu a zábavy sme teraz navštívili historický rekord pre najstarší chlieb! V roku 2018 výskumná skupina archeológov z Kodanskej univerzity objavila najstarší chlieb v Čiernej púšti v Jordánsku. Chlieb bol nájdený v kamennom krbe na mieste v severovýchodnom Jordánsku a je starý 14 400 rokov.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to