Poznávací zájazd Jordánskym kráľovstvom I.

Mešita al-Husseini / Jordansko.sk

Program poznávacieho zájazdu

Prvý deň

Odlet z Viedne, Bratislavy, Budapešti alebo Prahy do Ammánu, z letiska prejazd na ubytovanie v oblasti Ammánu, Madaby (2 noci).

Druhý deň

Ráno po raňajkách presun do starobylého mesta Jerash, ktoré sa prezýva „Mesto 1000 stĺpov“. Nachádza asi 40 kilometrov severne od Ammánu. Jedná sa o najväčšie archeologické náleziská v Jordánsku (pod záštitou UNESCO) a najlepšie zachovaný príklad rímskej civilizácie. Mesto je známe starými grécko-rímskymi ruinami a obzerá sa za históriou ľudského osídlenia viac ako 6500 rokov.

Booking.com

Oválne Fórum a Cardo Maximus v Jerashi / Jordansko.sk
Oválne Fórum a Cardo Maximus v Jerashi / Jordansko.sk

Fontány s vežami a bránami, dláždené kolonádové ulice, veľké verejné námestia a kúpele tvoria panorámu mesta a prenesú vás späť v čase! Potom budete pokračovať do Gileadských hôr, známych z Biblie. Do pevnosti Ajloun, hradu postaveného za Saladina a používaného na obranu a prenos správ. Neskôr popoludní návrat späť na ubytovanie do Madaby, večera.

Tretí deň

Po raňajkách odchod na horu Nebo. Z tohto 840 m vysokého vrcholu vraj Mojžiš videl zasľúbenú krajinu, na ktorú by sám nikdy nemal vkročiť. Potom budeme pokračovať do Madaby. Pri stavbe kostola sv. Juraja v roku 1884 tu bola nájdená mapa, ktorá bola vyrobená z 2 miliónov mozaikových kameňov s vyobrazením Svätej zeme s okolím z roku 560 n. l. Mapa sa pôvodne skladala z cca dvoch miliónov kamienkov a mala rozmer 25×6 metrov, dodnes sa však zachovala iba jedna tretina. Mapa zobrazuje Sinaj, rieku Jordán a Níl, Jeruzalem, Mŕtve more i Stredozemné more.

Mozaika z Madaby / Jordansko.sk
Mozaika z Madaby / Jordansko.sk

Na obed sa môžete zastaviť v reštaurácii Mrah Salameh, ktorá bola vybudovaná v 60 mil. rokov starej jaskyni. Potom prejazd do termálov len 30 minút od Mŕtveho mora. Termály Ma’in Hot Springs ponúkajú vonkajší bazén a kúpele umiestnené priamo pod žriedlovým vodopádom. Sú obklopené horami a vodopádmi (vrátane vodopádu Family & Ladies s teplotou 65 °C) a ponúkajú priamy vstup do bazéna (30 – 37 °C), v ktorom si môžete zaplávať. Hovorí sa, že aj Herodes Veľký sa kúpal v ich liečivých vodách. Prejazd na ubytovanie k Mŕtvemu moru, večera.

Štvrtý deň

Po raňajkách ešte chvíľka relaxácie v bazéne s jedinečnými a dych berúcimi výhľadmi na veľkolepú horskú krajinu. Minibusom budeme pokračovať do tiesňavy Wadi Mujib, kde na vyhliadkach budeme obdivovať čo všetko dokáže vytvoriť voda.

Kaňon Vádí Mudžíb (Wadi al Mujib) / Jordansko.sk
Kaňon Vádí Mudžíb (Wadi al Mujib) / Jordansko.sk

Než dorazíme na ubytovanie, zastavíme sa v Sík Al-Báride (Malá Petra). Je to 400 metrov dlhý kaňon, ústiaci do skalného námestia s hrobkou, ktorá ešte nebola kompletne archeológmi preskúmaná. Po prehliadke tejto krásy takmer bez turistov pôjdeme až k Wadi Musa (Petra), kde sa ubytujeme na 2 noci, večere.

Piaty deň

Celodenná prehliadka starodávneho mesta Petra. Pieskovcové mesto perfektne skryté medzi skalami a údoliami bolo pôvodne založené ako pohrebisko asi v 2 stor. pred n. l. a v dobe najväčšej slávy v meste žilo asi 30 000 osôb. Krásu tohto miesta v novšej dobe objavili aj filmové štáby, nakrúcal sa tu napr. Indian Jones.

Najrušnejšie miesto z celej Petry / Jordansko.sk
Najrušnejšie miesto z celej Petry / Jordansko.sk

Najskôr pešo tiesňavou Sík / Al-Siq k ukrytému skvostu celého komplexu, ktorý sa pred vami objaví úplne nečakane – Al-Khazneh alebo Pokladnica. Odtiaľ sa potom vydáme na prieskum ďalších častí celého náleziska, kde navštívime napríklad rímske divadlo, kráľovské hrobky či otlačkové hroby. Celý areál je zapísaný na zozname UNESCO. Späť čiastočne na konskom chrbte. Večera a nocľah. Po večeri (za poplatok) prechádzka pri sviečkach týmto báječným skalným mestom.

Šiesty deň

Po raňajkách sa rozlúčime s Petrou a prejdeme južnejšie do krásneho údolia Wadi Rum, ktoré je tiež známe pod názvom „Mesačné údolie“ a do povedomia západného sveta sa dostalo vďaka Lawrencovi z Arábie. Po púšti a skalnatých horách nás prevedú miestni beduíni a čaká nás 2 hodinová jazda jeepom labyrintom skál.

Exkurzia do púšte autami / Jordansko.sk
Exkurzia do púšte autami / Jordansko.sk

Obdivovať budeme hru farieb piesku a okolitých skál, tajomné petroglyfy – odkazy v jazyku, ktorému dnes už nikto nerozumie či ruiny nabatejského chrámu. Pieskovcové skaly tu vďaka erózii majú fantazijné tvary, ktoré prebudia vašu predstavivosť.

Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk
Beduínsky stan v púšti / Jordansko.sk

Popoludní sa ubytujeme v pohodlných púštnych stanoch (klimatizácia, vlastné soc. zariadenia) a budeme si môcť užívať neopakovateľnú atmosféru nocľahu v púšti s výhľadom na hviezdy nielen pri večeri, ale aj pri večernej prechádzke so sprievodcom. Pozorovanie hviezd patrí medzi nezabudnuteľný zážitok. Za poplatok vychádzka na ťavách.

Siedmy deň

Skoro ráno je takmer povinnosťou pozorovať východ slnka, ktorý nadchne svojou autentickosťou. Po raňajkách odchod k Mŕtvemu moru, kde bude dostatok času na relaxáciu pred odletom domov. Budeme ubytovaní priamo pri brehu tohto „mora“ s vlastnou plážou.

Kúpanie sa v Mŕtvom mori / Jordansko.sk
Kúpanie sa v Mŕtvom mori / Jordansko.sk

Ide o bezodtokové jazero, ktoré sa nachádza 422 m pod hladinou mora. Je známe svojim vysokým obsahom soli, a preto má liečivé vlastnosti pri respiračných a kožných ochoreniach. Unikátny je tiež zážitok z kúpania v silne slanej a na minerály bohatej vode, v ktorej sa nemôžete utopiť. Nocľah, večera.

Ôsmy deň

Raňajky, transfer na letisko a odlet späť na letisko do Bratislavy, Viedne, Budapešti alebo Prahy.

Čo by ste mali mať určite v cene?

Takýto typ poznávacieho zájazdu sa zväčša realizuje v skupine 8 – 14 osôb. Nástup z miest Bratislava, Viedeň, Budapešť alebo Praha podľa letového poriadku. Cena bežne zahŕňa: letenky Bratislava, Viedeň, Budapešť alebo Praha – Ammán – a späť vrátane povinných tax a poplatkov, transfery z a na letisko v Jordánsku.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to