Kráľovstvo nielen s červeným pieskom…

Kráľovstvo červeného piesku a Červeného mora, známe tiež ako Jordánsko, je štát na na Blízkom východe s dramatickou históriou a bohatou kultúrou. Krajina bola domovom mnohých civilizácií v priebehu tisícročí, vrátane Nabatejčanov, Rimanov, Byzantíncov a osmanských Turkov. Leží na rozhraní Blízkeho východu a Afriky, a je obklopené Sýriou na severe, Irakom na východe, Saudskou Arábiou na juhu a Izraelom a Palestínou na západe.

Jordánsko je známe svojou krásou a rôznorodosťou

Jordánsko je známe svojou krásou a rôznorodosťou, od púštnych krajín na juhu a východe až po horské oblasti na severe a západe. Jednou z najvýznamnejších turistických atrakcií je ôsmy div sveta – Petra, bývalé hlavné mesto Nabatejčanov, ktoré je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tu sa snúbi jedinečnosť prírody a citlivého zásahu človeka do nej.

Poklad Jordánska - Petra / Jordansko.sk
Poklad Jordánska – Petra / Jordansko.sk

Petra je známa svojimi jaskyňami a vytesanými budovami v skale, ktoré sú jedinečným príkladom architektúry z obdobia antiky. Neváhajte navštíviť aj Jerash, jedno z najlepšie zachovalých starorímskych miest na svete. Nájdete v ňom rímske divadlo, fórum, kolonádu, chrámy a mnoho ďalších pamätihodností. Nachádza sa v severnom Jordánsku.

Booking.com

Krajina bohatého kultúrneho dedičstva

Bohaté kultúrne dedičstvo Jordánska sa odráža v mnohých historických pamiatkach a múzeách po celej krajine. V hlavnom meste Ammán hľadajte múzeum starovekého mesta, ktoré ponúka pohľad do života v Jordánsku v staroveku. Ďalšou obľúbenou atrakciou je citadela v Ammáne, z ktorej fascinujúce výhľady na celé mesto a okolitú krajinu Vás iste dostanú do kolien. Treba vidieť!

Mozaika z Madaby / Jordansko.sk
Mozaika z Madaby / Jordansko.sk

Madaba je svetoznáma svojimi krásnymi mozaikmi, ktoré objavíte v mnohých kostoloch a pamiatkach v meste a okolí. Jednou z najvýznamnejších pamiatok v Madabe je kostol sv. Jordana, kde uvidíte mozaiku zobrazujúcu mapu Zeme Svätej z 6. storočia.

Miesto pre relaxáciu a odpočinok

Jordánsko sa pomaly dostáva aj na mapu destinácií známych svojimi termálnymi kúpeľmi a liečivými prameňmi. Objavuje ich tam čoraz viac turistov hľadajúcich aj príjemnú relaxáciu a odpočinok. Najobľúbenejšími miestami sú Hammamat Ma’in, kde zo zeme vytryskujú prírodné termálne pramene a k ním sú dobudované luxusné kúpele.

Pohľad na Mŕtve more / Jordansko.sk
Pohľad na Mŕtve more / Jordansko.sk

Samozrejme, nesmie chýbať Mŕtve more / Dead Sea, ktoré je de facto jazero, preslávené svojou vysokou hladinou soli a liečivými účinkami na pokožku (napr. ekzémy a psoriázu). Spôsobuje, že je pokožka hladšia a pružnejšia, čo ocenia najmä ženy a starší ľudia. Asi neprekvapí, že predaj kozmetiky s účinnými látkami z Mŕtveho mora je dobrý biznis. Doprajte si niektorú z ponúkaných na mieste liečebných procedúr, ako napríklad masáž s minerálnymi olejmi, kúpele s minerálnymi látkami a aplikáciu minerálnych bahenných zábalov. Aj na dovolenke myslite na svoje zdravie!

Prírodná krása Jordánska

Okrem svetoznámych turistických lokalít má Jordánsko aj bohatú prírodnú krásu, vrátane niekoľkých národných parkov a prírodných rezervácií. A tie veru stoja za pozornosť, návštevu! Jednou z najobľúbenejších atrakcií je púšť s červeným pieskom Wadi Rum. Je to púštna oblasť plná úchvatných skál a čudesných púštnych útvarov, doslova vetrom a eróziou vytesaných do červeného piesku.

Typická jordánska púšť / Jordansko.sk
Typická jordánska púšť / Jordansko.sk

Táto púšť a la Mars je aj domovom rôznych druhov divokej zveri a flóry, vrátane vzácnych druhov ako prímorožec arabský, šakal a koralová húsenica. V oblasti nájdete viacero druhov rastlín, kerov a stromov. Či pre túto oblasť jedinečnú tzv. púštnu ružu. Aj preto je dlhodobo preferovaným miestom pre turistov rôznych úrovní. Môžete sa do nej vybrať na výlet na štvorkolke, Jeepe alebo na koni. Spoznať z blízka kráľovstvo červeného piesku a Červené more je priam povinnosť. Ide pritom o zábavnú časť počas dovolenky v Jordánsku. Apropo, Červené more

Červené more je skutočne jedinečné more

Jordánske Červené more sa najčastejšie spája so známym letoviskom Aqaba / Akaba. Destinácia je povestná svojimi krásnymi plážami a bohatou podmorskou faunou, vrátane koralov. Mnohí turisti sa sem celoročne sťahujú za slnečnými lúčmi a možnosťou potápania sa medzi pestrofarebnými koralmi a rybami, ktoré s nimi žijú v dokonalej symbióze. Aby ste si tento svet vychutnali, nemusíte sa ani hlboko potápať, stačí neraz šnorchlovať pri brehu, v plytkej vode.

Korálový útes v Aqabe / Jordansko.sk
Korálový útes v Aqabe / Jordansko.sk

Okolie Akaby je domovom viacerých historických pamiatok, takže návšteva tohto kraja je skvelým spôsobom ako zažiť príjemnú dovolenku plnú prírodných a historických krás. Akabský záliv (tiež Ejlatský záliv) leží v severnej časti Červeného mora medzi Arabským a Sinajským polostrovom. Je dlhý približne 160 km a široký maximálne 24 km. Jeho najvýznamnejšie mestá Taba (Egypt), Ejlat (Izrael) a Akaba (Jordánsko) sú súčasne top turistické destinácie. Práve tu sa na malom území stretávajú hranice trojice štátov, čo zvyšuje atraktivitu oblasti.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to