V marci je tam hrejivých 20 stupňov

Ak patríte medzi dobrodružných dovolenkárov, tak sme našli destináciu, ktorú si môžete plnými dúškami vychutnať aj počas marca. Hneď po príchode do Jordánska vás privíta príjemných 20 stupňov. Marec je dobrý mesiac na návštevu Jordánska, pretože počasie je zvyčajne teplé a slnečné. Príjemná klíma takmer celoročne zďaleka nie je jediným benefitom tejto úchvatnej krajiny.

Liečivý kúpeľ v Mŕtvom mori

Určite sa zhodneme na najväčšom turistickom lákadle, a tým je Mŕtve more. Paradoxne pritom ide o jazero, a nie o skutočné more, o najnižšie položenú vodnú plochu na svete, ktorá leží 390 metrov pod hladinou mora. Táto vodná plocha je unikátna najmä v tom, že je 10-krát slanšia ako bežná morská voda. Preto má blahodarné účinky pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami.

Mŕtve more v Jordánsku / Jordansko.sk
Mŕtve more v Jordánsku / Jordansko.sk

Prospieva najmä jedincom s kožnými ochoreniami, ale neuškodí, ak sa do nej ponorí aj celkom zdravý turista. Teda, ak sa mu to vôbec podarí. Pre vysokú koncentráciu soli je totiž prakticky nemožné utopiť sa v Mŕtvom mori či ponoriť sa doň. No prospešné účinky má aj tunajšie bahno, a to na nervovú sústavu i pri zápalových ochoreniach, ako sú reuma či artritída.

Booking.com

Nový div sveta – Petra

Zrejme málokto si chce z dovolenky priniesť iba fotky z pláže. Po stopách bohatej histórie sa treba vydať do mesta Petra, ktoré miestni beduíni dlho pred širokou verejnosťou skrývali. Toto miesto je, mimochodom, snom mnohých cestovateľov a vôbec sa netreba diviť, prečo je to tak.

Khazne al-Firaun v Petre / Jordansko.sk
Khazne al-Firaun v Petre / Jordansko.sk

Mesto Petra tvoria hroby a budovy a celé je vysekané do pieskovcových skál, čím sa zaradilo do zoznamu Nových siedmich divov sveta i na zoznam UNESCO. Nič podobné na svete neuvidíte, a tak si na mieste prenajmite sprievodcu, ktorý vám prerozpráva všetky dôležité fakty i zaujímavosti.

Výlet na Mars

Pri návšteve Jordánska nemožno vynechať púštnu oblasť Wadi Rum, ktorá pôsobí ako z inej planéty. Budete si pripadať, ako keby ste sa ocitli na Marse. Ide o najväčšiu púšť v krajine a jej pôsobenie na človeka je až magické. Obzvlášť v noci, keď sa sem vyberajú skupiny turistov pozorovať nádhernú hviezdnu oblohu.

Červený piesok Wadi Rum / Jordansko.sk
Červený piesok Wadi Rum / Jordansko.sk

Je to miesto vhodné aj pre turistiku (najlepšie so sprievodcom) a kempovanie. V niektorých častiach krajiny môže byť veľmi veterno, zvlášť na púšti, takže je dobré mať so sebou šál, šatku alebo rúško na tvár, aby ste sa chránili pred rôznymi poletujúcimi elementmi.

Rozhodne netreba obísť Ammán

Po týchto nevšedných zážitkoch sa môžete vybrať do hlavného mesta – Ammánu. Ammán je moderné a živé mesto s bohatou históriou siahajúcou až do staroveku. Mesto je známe svojimi rušnými trhoviskami, živým nočným životom a rôznorodou kultúrnou scénou.

Výhľad na mesto Ammán / Jordansko.sk
Výhľad na mesto Ammán / Jordansko.sk

Je známe ako centrum umeleckých kultúr krajiny. Za návštevu stoja miestne múzeá a galérie. Celkovo je Ammán dynamickým a fascinujúcim mestom, ktoré ponúka niečo pre každého. Okrem svojich historických a kultúrnych atrakcií je Ammán tiež skvelým miestom na vyskúšanie miestnej kuchyne, nákupov a zábavy.

Krajina labužníkov

V neposlednom rade si treba počas ciest po Jordánsku užiť aj jeho pohostinnosť. Miestna kuchyňa je veľmi pestrá a chutná. Jordánskym národným jedlom je mansaf – teda jahňacina varená na smotane, s množstvom aromatických byliniek a korenín, ktoré sa na záver posype mandľami a podáva sa spolu s ryžou.

Jedli ste už Freekeh? / Jordansko.sk
Jedli ste už Freekeh? / Jordansko.sk

Práve preto odporúčame ochutnávať miestnu kuchyňu, s ktorou sa na Slovensku nestretnete. Pozor, v Jordánsku je bežné jesť rukami. Netreba sa nad tým pohoršovať, pretože pre domácich je to prirodzený spôsob stravovania. A, naopak, očakávajú ho aj od cudzincov, ktorí do krajiny zavítali.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to